Jičínská radnice prověří, jak probíhá chov ryb na rybnících Šibeňák a Hádek
31. 05. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Jičín chce prověřit některá podezření ohledně nevhodného hospodaření na rybnících Šibeňák a Hádek, které slouží jako chovné vodní plochy pro produkci ryb. Kromě kontroly dodržování pravidel smlouvy mezi městem a místní organizací Českého rybářského svazu, která má oba rybníky v nájmu, si objedná také laboratorní rozbory vzorků vody.
"Seznámili jsme se se závěry jednání komise pro životní prostředí. Komise doporučila, abychom provedli opakované odběry vzorků vody z rybníků Hádek a Šibeňák ke zjištění kvality vody vlivem přítoků ze směru od Valdic. Dále provedeme kontrolu nájemní smlouvy mezi jičínskou organizací Českého rybářského svazu a městem," oznámil starosta Jičína Jan Malý.
Radnice tak reaguje na podezření, která zazněla na posledním jednání komise pro životní prostředí a ekologii krajiny.
Komise chce především zjistit, zda jsou dodržovány podmínky nájemní smlouvy, konkrétně zda je hospodaření na obou vodních plochách předmětem této smlouvy a zda se pravidla dodržují. Současný stav je totiž podle některých kritiků neutěšený.
Komise se na podnět některých členů zabývá podezřením, že hospodaření rybářů má negativní vliv na kvalitu vody v rybnících. Například Petra Zíková, vedoucí přírodovědného oddělení jičínského muzea a předsedkyně místního svazu ochránců přírody, už vloni vyslovila názor, že rybníky jsou až příliš přeplněné rybami. Uvítala by proto, kdyby se současný režim změnil a intenzita chovu ryb zmenšila.
"Nadměrné přikrmování ryb vede ke zvýšení obsahu živin, viditelnost vody klesá, zejména v letních měsících dochází k pomnožení vodního květu. Rybníky byly v roce 2002 rekultivovány z dotace na zvýšení biodiverzity. Je otázkou, zda byl tento cíl naplněn," uvádí se mimo jiné v aktuálním zápisu z jednání komise životního prostředí.
Samotní rybáři oponují, že by za zhoršující se kvalitou vody na Šibeňáku a Hádku byla příliš vysoká intenzita chovu ryb. V počtu nasazených šupináčů na hektar prý dosahuje podle odborných tabulek průměru normálního hospodaření. "Zdejší vody určitě nejsou přerybněné. V počtu kusů ryb na hektar jsme hodně pod hranicí, která se považuje za intenzivní hospodaření, což je dva tisíce kusů kapra na hektar," reagoval už loni na výtky ochranářů předseda jičínských rybářů Jaroslav Štieber.
V případě odběrů vzorků vody na přítoku ve směru od Valdic by podle vedoucí odboru životního prostředí na jičínské radnici Vladimíry Smolíkové bylo vhodné, aby si město nejprve ujasnilo, co od výsledků laboratorních rozborů vody vlastně očekává. "Pokud budeme chtít širokospektrální rozbor, pak musíme počítat i s odpovídajícími finančními náklady," podotýká. "V této věci oslovíme i Povodí Labe, které provádí kontroly na svých objektech. Pokud tady dělají odběry pravidelně, mohli bychom od nich třeba nějaké údaje pro porovnání získat," dodává. (jn)