Přestupků v dopravě přibývá. Jičín proto posílí odbor dopravy
21. 06. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Setrvalý nárůst přestupků v dopravě povede k dalšímu navýšení počtu úředníků jičínské radnice. Odbor dopravy je natolik zahlcen, že při současném obsazení nezvládá vyřizovat prohřešky motoristů v rozumném termínu. Radní proto přijmou dalšího pracovníka na plný úvazek. Už loni přitom agendu přestupků kvůli rostoucí administrativě posílili o půl úvazku.
"Pokud má mít naše práce i práce městské policie smysl, je potřeba oddělení personálně posílit. Přestupků, které končí ve správním řízení, je tolik, že to při současném počtu pracovníků není možné dál rozumně zvládnout," říká vedoucí odboru dopravy na jičínské radnici Martin Duczynski.
Přivítal proto, že městská rada vyšla žádosti vstříc a letošní posilu v podobě pracovníka na částečný úvazek nahradí novým úředníkem, který se agendě přestupků bude věnovat na plný úvazek.
Trend narůstajícího počtu přestupků pokračuje třetím rokem. Důvodem je, že městská policie je mnohem důslednější a častěji než dřív předává případy porušení dopravních předpisů k projednání na úřad, který pak s motoristy vede správní řízení.
Městská policie podle svého šéfa Karla Juryci eviduje několik tisíc přestupků ročně, často právě v oblasti dopravy. Jenže nemalá část z nich zůstávala nevyřešených, protože lidé i navzdory opakovaným výzvám k uhrazení pokuty vůbec nereagovali. Nyní strážníci podobné kauzy předávají pracovníkům městského úřadu, kteří pak s provinilci vedou správní řízení. "Když nezareagují ani na opakovanou výzvu, tak jejich přestupek přeposíláme na odbor dopravy městského úřadu. To jsme dřív nedělali, ve větší míře jsme tento postup zavedli loni na podzim," komentoval loni situaci velitel jičínské městské policie Karel Juryca.
Podle radních je pravděpodobné, že nový pracovník úřadu nezatíží městskou pokladnu a na svůj plat si vydělá výběrem pokut, ale to prý není hlavní motivací.
Starosta Jičína Jan Malý připouští, že pracovníkům odboru dopravy logicky vzhledem k okolnostem práce přibývá. "Důvodem, proč to celé děláme, je stupňující se nekázeň řidičů. Máme tu nemalý počet těch, kteří přestupky páchají opakovaně, například parkují na nevhodných místech, a někteří dokonce odmítají na služebnu městské policie vůbec přijít. U většiny řidičů sice stačí ze strany městské policie domluva a v opakovaných případech pokuta, ale někteří na žádnou výzvu nereagují a omluvu nebo vysvětlení nepodají. Ti potom končí ve správním řízení, kde jim hrozí podstatně vyšší pokuty i zápis do karty řidiče. A pokud úřad dál ignorují, pak se pokuty vymáhají třeba i platebními výměry. Odbor dopravy musí postupovat důsledně, jinak by vymáhání pořádku ve městě bylo k ničemu," míní starosta.
Podle místostarosty Petra Hamáčka situace není ideální, ale lepší řešení se zatím nenašlo. "Samozřejmě bych byl raději, kdyby lidé parkovali podle předpisů a město žádné pokuty vybírat nemuselo, ale tak tomu bohužel není," zdůraznil Hamáček.
Radnice však podle starosty Malého ujišťuje, že z výběru pokut nechce dělat výnosný podnik, jako v jiných městech. "Ve Dvoře Králové nebo ve Frýdlantu a v dalších městech rozmístili podél silnic radary a pokutují tam řidiče, kteří překročí povolenou rychlost. V Jičíně jsme na něco takového nepřistoupili, nechceme kasírovat peníze od lidí, kteří projedou městem. Proto se mi postup u nás jeví jako přiměřený."
Odbor dopravy na zvýšený počet přestupků zasílaných městskou policií upozorňuje dlouhodobě, loni dokonce město přijalo personální opatření. Odbor tak od letošního ledna získal nového člověka na půl úvazku.
"Policie v posledních letech skutečně zvýšila počet případů, které nám posílá k vyřízení. Situaci jsme vyhodnotili a ukázalo se, že i ten nedávno přijatý půlúvazek je už nedostačující. Teď bychom tedy měli dostat člověka na celý úvazek. Po nějaké době agendu přestupků znovu vyhodnotíme a podle situace se rozhodneme, jak postupovat dál," vysvětluje Duczynski. (jn)