Města bojují proti suchu, omezí sekání veřejných trávníků

12. 07. 2019 Zprávy « zpět

Jičínsko - Dlouhotrvající sucho a četná období tropických veder přiměly radnice českých měst změnit pohled na veřejnou zeleň.

Například v Jičíně, kde letos poblíž Cidliny založili první městskou květnatou louku, kvůli nedostatku vláhy omezí i pravidelné sečení trávy na veřejných prostranstvích. Zatímco někteří lidé takové rozhodnutí podporují, u jiných nejspíš vyvolá odpor.

"Nechápu, proč by se i v horkých letních dnech měly trávníky v centru vysekávat na milimetrový pažit. To se pak v zastavěném a vyasfaltovaném prostoru nedá normálně žít. Myslím, že není potřeba sekat trávník tak často, a navíc jen na výšku několika milimetrů," pozastavuje se nad dosavadním způsobem údržby jeden z obyvatel jičínského sídliště Jiří Veselý.

Existují ale i přesně opačné názory, někteří lidé si totiž naopak i v letních dnech stěžují, že tráva poblíž jejich domů je přerostlá, a dožadují se zásahu městských zahradníků.

Problematikou se přitom na posledním zasedání zabývala i městská komise pro životní prostředí. Ta dospěla k závěru, že by bylo vhodné, aby Technické služby města Jičína změnily přístup k údržbě trávníků.

"Komise navrhuje nové přístupy do zaběhnutých postupů především při údržbě travnatých ploch v majetku města. Například ponechání vytipovaných částí trávníků v rámci sídliště bez pravidelné seče a sekat tyto plochy pouze dvakrát ročně," píše se v jejím usnesení. Předsedkyně komise Terezie Dubinová potvrdila, že by podobné návrhy rádi projednali se zástupci radnice a s vedením Technických služeb.

"Sekání trávníků vysušuje plochy a ničí přirozený domov velkého množství živočichů a mnoha rostlinám ani nedovolí se rozvinout. Naopak třeba květnaté louky vytvářejí lepší podmínky pro včely a motýly. Uvítala bych proto setkání členů komise s pracovníky úřadu i Technických služeb a navrhla změny, jaké už přijala jiná města, ať už jde o nový režim údržby trávníků a setí i jiných druhů travin," naznačila Dubinová.

Ředitel Technických služeb města Čeněk Strašík tvrdí, že jejich organizace už připravuje vlastní návrh změn pro městskou radu, současně ale připouští, že situace není jednoduchá, protože požadavky veřejnosti jsou často dost protichůdné. "Každý týden řešíme řadu připomínek občanů. Zatímco jedni nás pobízejí, abychom sekali trávníky rychleji, druzí nám naopak takový postup vytýkají a chtějí, abychom nesekali vůbec," líčí Strašík. Technické služby nicméně na sucho reagují, a to tím, že už vytipovaly lokality, které by se v létě nesekaly vůbec nebo jen dvakrát do roka. Šlo by prý o místa, která nejsou v těsné blízkosti bytových domů, ale zároveň by tímto opatřením mohla alespoň částečně přispět k případnému zmírnění vysokých teplot v celé oblasti. Takovou lokalitou jsou například rozlehlé pozemky mezi Cidlinou a ulicí Přátelství podél sídliště Na Jihu, kde chce město výhledově vybudovat relaxační park. Navíc prý ministerstvo životního prostředí rozesílá mezi samosprávy doporučení, aby se v parných letních dnech výška travních porostů udržovala minimálně na úrovni deseti centimetrů. Půda pak není tolik vyprahlá.

"Opravdu nechápu, jak se může někomu zamlouvat úplně vysekaný a zároveň úplně vyprahlý trávník. Je možné, že někteří lidé mají nedostatek informací, co se s přírodou v současné době děje, jaký problém sucho představuje. Myslím, že v takovém případě je potřeba změnit přístup a veřejnost více informovat, proč by bylo dobré nastavit jiný systém údržby travnatých ploch v centru města. Je potřeba jim vysvětlit, že sekání trávníků třeba sedmkrát ročně v době sucha nikomu neprospívá, ale přesně naopak," míní Jiří Veselý. "Třeba v Praze teď aktuálně vydali opatření, že pokud venkovní teplota přesáhne určitou hranici, tak se tráva prostě nikde neseká," dodává.

Řešení by podle Dubinové mohlo spočívat v umístění vysvětlujících cedulí na okraji travnatých ploch. "Dočetla jsem se, že informační tabule přesně za tímto účelem rozmísťuje například Chotěboř, která je právě jedním z měst, kde sekání trávníků už omezili," uvedla.

Speciální směrnici na sečení trávníků město Jičín ale prozatím nechystá, jak ostatně říká místostarosta Jan Jiřička. "Určitě nechceme trávníky v době sucha přespříliš častým sečením jakkoliv ničit a tím ztížit podmínky k životu obyvatelům města, ale také nechceme komplikovat život ani lidem, kteří se třeba potýkají s různými alergiemi a přerostlé trávníky pod okny domů jim nevyhovují. Dám na názor odborníků, konkrétně pana Satrapy z Technických služeb, který má i díky praxi cit pro tuto problematiku a dokáže odhadnout, jakým způsobem konkrétní lokalitu s ohledem na aktuální klimatické podmínky udržovat. Spíš než všeobecnou směrnici preferuji erudici vedoucího zahrad a jeho individuální posouzení stavu s ohledem na aktuální podmínky a meteorologickou předpověď," nadnesl Jiřička.

Podle vyjádření některých odborníků jsou například obavy alergiků z vyššího porostu občas přehnané, pokud jim přerostlá tráva nestojí přímo pod oknem. Alergiky prý ve skutečnosti mohou víc potrápit spíš nakrátko sekané trávníky, které skýtají vhodnější prostředí pro výskyt roztočů a hub.

Změny směrem k šetrnější údržbě trávníků zvažuje mimo jiné i město Hořice. "Kosení ploch budeme provádět jiným způsobem než dosud. Na komisi životního prostředí jsme se také dohodli, že vytipujeme lokality, které by se mohly osít třeba lučními květy," reaguje starosta Hořic Aleš Svoboda. (jn)