V Kopidlně archeologové odkryli starý keltský hrob

23. 08. 2019 Zprávy foto: 1 « zpět

Kopidlno - Překvapení čekalo na stavebníky rodinného domu na soukromé parcele v okrajové části Kopidlna. Při skrývce zeminy se tam podařilo odkrýt mělký hrob s velmi zachovalými kosterními ostatky.

"Jedná se o pohřeb keltské ženy z druhé poloviny čtvrtého století před Kristem. Nález byl hned pod ornicí, tedy v průměru dvacet až třicet centimetrů od současného terénu. Dalších dvacet až třicet centimetrů má vlastní hrobová jáma, pod lebkou se nachází takzvaný hliněný polštář, proto byla lebka při skrývce mechanizací drobně poškozena," informoval archeolog Regionálního muzea a galerie v Jičíně Radek Novák.

Podle prvotních měření mohla mít postava výšku 150 až 160 centimetrů. Zajímavostí je, že pohřbená měla zkřížené nohy. "Podle hrobové výbavy se jedná o pohřeb ženy, patrně jde o mladou ženu, to bude upřesněno na základě antropologického rozboru. Z pohřební výbavy lze jmenovat dva bronzové náramky s pečetítkovými konci, které měla na rukou," přiblížil Novák.

"Je to úžasný nález a pro mě je nepochopitelné, že se kostra zachovala tisíce let v tak dobrém stavu. Podle odborníků za to vděčíme zásadité půdě, díky níž kosti vydržely. V těchto místech se navíc dříve běžně oralo a pěstovalo," komentovala nález starostka Kopidlna Hana Masáková.

Významná událost je to i pro odborníky, od konce druhé světové války jde totiž teprve o druhý keltský kostrový nález na Jičínsku. První poválečný nález keltské kostry na Jičínsku byl učiněn v roce 1968 v Bystřici. "V tomto ohledu je to vzácnost. V předchozím období těch nálezů bylo víc, ale ty nejsou dobře dokumentované a máme o nich jen stručné zprávy," řekl Novák.

Po vyjmutí kopidlenské kostry ji nyní prozkoumá antropolog, který by měl potvrdit pohlaví, určit věk dožití a posoudit pravděpodobný zdravotní stav před smrtí.

K nálezu došlo na jedné ze stavebních parcel v Luční ulici, které město zasíťovalo a odprodalo teprve v posledních několika letech. Právě v trase dnešní Luční ulice už bylo v roce 2013 odkryto několik archeologických situací, jednalo se však o zahloubené obydlí bez lidských pozůstatků. "Asi dvě stě metrů odtud byl v roce 2012 prozkoumán jiný kostrový hrob, ale ten patří do úplně jiného období, do pozdní doby kamenné," doplnil archeolog Radek Novák.

"V Luční ulici se ještě nezačalo stavět na dvou parcelách, je tedy otázkou, jestli i tam nečeká na archeology nějaké překvapení," naznačila starostka. (zan)

Foto: Hana Masáková

foto