Procházka novou naučnou stezkou na sídlištích
02. 08. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Třetí ročník festivalu Jinčí čin, oficiálního vedlejšího programu festivalu Jičín - město pohádky, se vloni zaměřil na prostor panelových sídlišť, která oživil kulturním programem, přednáškami a workshopy. Za podpory partnerů byla vytvořena jako jeho dozvuk série zastavení po obou jičínských sídlištích - Na Jihu i Husova (U Trati).
"Na panelových sídlištích dnes žije čtvrtina obyvatel republiky, a sídliště tak tvoří podstatnou část tuzemského bytového fondu. Přesto jsou často hodnocena negativně. V Jičíně nastává nově možnost si sídliště projít pozorně a s návodem, všimnout si jejich specifik, a tak si udělat vlastní názor při procházce po nově vzniklé sérii zastavení. Ta hravou formou upozorňují na specifika života na sídlišti," uvádí Anna Crhová z týmu festivalu Jinčí čin.
K procházení Jinčí naučné stezky potřebují zájemci telefon s internetem a čtečkou QR kódů. Doporučeno je začít procházku u sochy nad obchodem Billa (sídliště Husova) nebo u Bunkru ze strany od parkoviště (sídliště Nové Město). Stačí najít a načíst QR kód, každé zastavení pak na mapě ukáže, kam se vydat dál.
"Pokud nedisponujete chytrým telefonem, můžete si všechny informace nastudovat na oficiálních stránkách festivalu Jinčí čin v sekci Sídlištní zastavení. Prohlédněte si nachystané úkoly i archivní materiály a pak si běžte poučeně sídliště projít," doporučuje Anna Crhová.
Své zážitky i připomínky pak zájemci mohou uvést na facebookový účet festivalu Jinčí čin, kde lze sledovat přípravu letošního ročníku, který proběhne 12. až 14. září, tentokrát na téma soukromé vlastnictví a bydlení. (ip)