Soutěž o rekonstrukci kláštera má proběhnout na podzim, zřejmě zároveň s kulturním domem
30. 08. 2019 Zprávy « zpět
Nová Paka - Zřejmě na podzim by mohlo být jasné, na kolik přijde chystaná rekonstrukce části bývalého paulánského kláštera nad městem. Vzniknout tam má zázemí pro sociální služby poskytované ústavem Život bez bariér. "Zpracovává se prováděcí dokumentace a v průběhu října by mohlo být vše připraveno k vyhlášení výběrového řízení," informoval starosta města Josef Cogan. Rámcově jde o investici v objemu kolem sta milionů korun. Na financování se budou podílet Evropská unie, Královéhradecký kraj a město Nová Paka.
Město uzavřelo s krajem smlouvu o dotaci, na jejímž základě by měl kraj postupně během tří let poslat 36 milionů korun. Město je pak poskytne investorovi, kterým je formálně ústav Život bez bariér. Na všechny nemovitosti v jeho areálu si výměnou zřídí zástavní právo.
Celkově počítá s částkou až 57 milionů, z nichž 21 půjde z městské pokladny. Zbývající část má pokrýt evropská dotace. Celý projekt organizačně zaštiťuje krajské Centrum evropského projektování, město pak má podle dotační smlouvy povinnost do konce roku 2027 klášter převzít do svého vlastnictví. "Počítáme s tím, že v budoucnu by měl objekt sloužit k poskytování sociálních služeb. Ve smlouvě s krajem jsme se zavázali, že dalších dvacet let bude sloužit veřejným záležitostem. Město tak bude garantem jeho dalšího života," řekl starosta Cogan. Předpokládaná investice kolem stovky milionů bude podle něj znamenat významný krok k záchraně historického dědictví.
Nová Paka chce podnítit zájem stavebních firem o výběrové řízení na rekonstrukci kláštera tím, že ve stejné době plánuje vypsat i soutěž na další velkou zakázku. "Došli jsme k závěru, že by bylo vhodné ve stejném okamžiku, kdy se bude soutěžit klášter, vypsat i soutěž na rekonstrukci městského kulturního střediska," naznačil Cogan. I když jde formálně o dvě akce s různými investory, město si slibuje, že souběh dvou velkých zakázek by mohl přilákat stavební firmy s příznivými nabídkami. "Dvě velké akce v jednom místě, a navíc pod střechou, kde se dá pracovat i v zimě, mohou být velmi atraktivní pro firmy, a bude tak tvrdší soutěž. Přece jen kolem dvou set milionů není malá investice. Domníváme se proto, že je taktické vypsat obě výběrová řízení ve stejný čas," míní Cogan.
V případě kulturního střediska je investorem město, u kláštera je to Život bez bariér, ale vzhledem ke smlouvě o budoucím prodeji objektu město vstupuje i do tohoto řízení.
Projekt revitalizace bývalého paulánského kláštera počítá s rekonstrukcí dvou podzemních a jednoho nadzemního podlaží. Opravena má být polovina objektu s propojením na stávající Centrum bez bariér, vzniknou prostory pro odborné poradenství pro laické pečující a kompenzační pomůcky. V dalším mezipatří bude rozšířený stacionář pro klienty s Alzheimerovou chorobou, v přízemí pak má být sociální rehabilitace a velké komunitní centrum pro padesát nových uživatelů.
Ani aktuální projekt ale nezahrnuje rekonstrukci úplně všech podlaží. "Pak bude zbývat ještě jedno patro nahoře, tam už ale nebudou stavební činnosti tak náročné, například výtah už bude připravený. Budeme uvažovat i o jeho využití, jednou z možností je například depozitář muzea nebo galerie," naznačil Josef Cogan. (zan)