Růst daně z nemovitostí zatím nehrozí, zvýšení neplánuje Jičín ani další města

27. 09. 2019 Zprávy « zpět

Jičínsko - Majitelé bytů, domů a pozemků na Jičínsku se zatím nemusí obávat, že by si příští rok za svůj majetek proti tomu letošnímu výrazně připlatili. Jičínská radnice nechce zvyšovat daň z nemovitostí a její navýšení neplánují ani jiná města v okolí, i když například v Hořicích diskuze na toto téma v těchto dnech vrcholí.

"Nechceme pro příští rok zvyšovat koeficient daně z nemovitostí, zastupitelům doporučíme, abychom zachovali současnou taxu. Shodli jsme se na tom v radě i v celé koalici," řekl starosta Jičína Jan Malý.

Nejde přitom o malé peníze, vždyť jen při současném koeficientu vybere město Jičín touto formou od vlastníků nemovitostí ročně skoro třináct milionů korun. A pokud by radnice schválila zvýšení koeficientu, městská pokladna by si o další miliony korun ještě polepšila.

"Seznámili jsme se se situací i v jiných městech, třeba v Praze koeficient daně z nemovitostí zvýšili. Ale nakonec jsme došli k závěru, že podmínky hospodaření našeho města a vývoj plánovaných příjmů jsou v takovém stavu, že není důvod, abychom museli daň z nemovitostí pro rok 2020 navyšovat," vysvětluje Jan Malý.

V Hořicích zůstává tato otázka zatím otevřená. Podle starosty Aleše Svobody radní sice tento bod navrhují na program jednání nadcházejícího zasedání zastupitelstva, ale není jisté, zda se jím budou hořičtí zastupitelé skutečně zabývat. "O případném zvýšení daně z nemovitostí vedeme i v rámci koalice diskuzi, ale určitě nechceme případnou změnu prosazovat silou. Uvidíme, jak jednání dopadnou," komentoval situaci starosta Hořic Aleš Svoboda.

V Lázních Bělohradě, kde město ročně vybere na této dani kolem tří milionů korun, zvýšení neplánují. "Vůbec jsme o tom nejednali, takže do dalšího období přechází automaticky stávající koeficient," uvedl starosta lázeňského města Pavel Šubr. "Občas se sice objevují návrhy, že bychom mohli zvýšit daň z nemovitostí a naopak že bychom zrušili výběr poplatků za psy a za svoz odpadu. Ale já nejsem příznivcem takového řešení. Navíc od změny rozpočtového určení daní máme v rozpočtu podstatně víc peněz na investice, příjmy jsou docela slušné. Před rokem 2014 to byla bída, ročně jsme měli na investice tři až pět milionů. Teď máme okolo dvaceti milionů korun. Pokud by se příjmy obcí neposílily, možná bychom museli hledat jiné zdroje třeba i formou zvýšení daně z nemovitostí, ale teď o tom neuvažujeme," popisuje Pavel Šubr.

A jak říká starosta Nové Paky Josef Cogan, navyšování příjmů města prostřednictvím zvýšení daně z nemovitostí není ani tam na pořadu dne. Ani v Libáni podle starosty Jaromíra Přibyla neplánují v tomto směru žádné kroky.

Daň z nemovitostí tvoří jeden z významných příjmů obcí, které touto formou získají do svých rozpočtů kolem 11 miliard. Obce mají navíc možnost si příjmy z této daně pomocí takzvaného místního koeficientu značně vylepšit. Této možnosti ale využívají spíš jen výjimečně. Některé obce přitom kompenzují vyšší daň tím, že svým obyvatelům naopak odpustí poplatky za svoz odpadu nebo za psa. Takové řešení v minulém období zvolila například radnice v Kopidlně. (jn)