Část jezuitské koleje v Jičíně chce investor využít na minipivovar
13. 09. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Šance, že se v Jičíně podaří zprovoznit výrobu piva, znovu stoupají. Poté, co se ani po pěti letech od vyhlášení záměru nepodařilo rozjet soukromý minipivovar s pivními lázněmi v prostorách někdejšího městského bytového podniku na Komenského náměstí, přichází nový investor s jiným záměrem. Ten by chtěl k podobným účelům využít část jezuitské koleje, léta opuštěného a chátrajícího barokního areálu v centru.
"Zdá se, že je to v poslední době docela populární trend, pomalu v každém městě jeden minipivovar. A tento trend se nevyhnul ani Jičínu. Obrátili se na nás zájemci, kteří by chtěli pro tyto účely získat část bývalé jezuitské koleje," říká jičínský starosta Jan Malý.
Radnice nový podnikatelský záměr s investory předběžně diskutovala a podle Malého je podpoří. "Chtěli vědět, jestli bychom s jejich záměrem předběžně souhlasili, a také nás požádali o dokumentaci k jezuitské koleji. V radě jsme se shodli, že jim bezplatně poskytneme dokumentaci i další související podklady ve vlastnictví města nezbytné k vyhotovení studie na výstavbu pivovaru a také že souhlasíme se záměrem pronájmu potřebných prostor," konstatuje starosta.
Přesné podmínky a rozsah vymezených prostor pro vznik provozu na produkci pivního moku zatím nikdo nespecifikoval, ale vedení města dává najevo, že je ochotné poskytnout prostory na dobu patnácti let s opcí na dalších pět let. Díky tomu může investor začít pracovat na vyhotovení studie.
"Domnívám se, že to může zdejší trh jen a pouze obohatit a přispět k dalšímu oživení centra města. A formou nějaké malé pivnice by tím mohli přispět i k většímu otevření jezuitské koleje veřejnosti," míní starosta Jan Malý.
Nový podnikatelský záměr město prý konzultuje i se spolkem Balbineum, který se snaží o oživení areálu jezuitské koleje zatím formou různých příležitostných akcí se zaměřením na tradiční řemesla a lidovou kulturu.
Také kvůli tomu radnice aktuálně investuje kolem čtyř milionů korun do zabezpečení druhého nádvoří koleje.
"Zástupci spolku záměr minipivovaru podporují. Já osobně jej považuji za přínosný a životaschopný. Nepochybně může výrazně přispět k oživení jezuitské koleje a dát tím i další impuls k tomu, aby se rekonstrukce rozsáhlého barokního komplexu posunula zase o nějaký ten kus dál. Za sebe říkám, že je super, že se tu objevují i investoři, kteří chtějí do památky vložit i svoje soukromé peníze, že by už nemuselo jít jen o výdaje města," míní jičínský místostarosta Petr Hamáček. "Zatím jde ale o obecný souhlas, až vznikne konkrétní studie, budeme s nimi jednat dál," dodává.
Podobně optimisticky zněl už před několika lety také záměr výstavby minipivovaru s muzeem a pivními lázněmi, který měl vyrůst v areálu dnes už bývalého městského bytového podniku na pomezí Komenského náměstí a ulice Boženy Němcové vedle střední průmyslové školy. Firma Sitim, která někdejší bytový podnik koupila v roce 2014 od města za zhruba sedm milionů korun, tam plánovala vařit například pivo pojmenované podle hrdinů loupežnických pohádek Václava Čtvrtka, ale k realizaci projektu dosud nedošlo. Firma totiž hned v úvodu narazila na negativní připomínky lidí z blízkého okolí i na rozpory s regulačním plánem města.
Minipivovary v posledních letech vyrostly na několika místech regionu, v provozu jsou v Hořicích, Libáni, Miletíně a v Lomnici nad Popelkou. V přípravné fázi je také vznik řemeslného pivovaru v Milíčevsi, kde se chystá rekonstrukce dodnes pozoruhodně zachovalých pivovarnických prostor z období baroka. (jn)