Výročí Vladimíra Svatého, vynálezce tryskového stavu
13. 09. 2019 Zprávy « zpět
V těchto dnech si připomínáme 100 let od narození Vladimíra Svatého, který se narodil 19. září 1919 v Nové Pace. Jeho sestra dr. Světla Svatá mi před dvaceti lety, když jsem psal o nedožitých osmdesátinách pana Svatého, v reakci na můj článek napsala, že se její bratr narodil v Roztokách u Jilemnice. Údaj ve Wikipedii ale trvá na místě narození v Nové Pace. Ať už se významný český vědec, konstruktér a vynálezce tryskových stavů narodil kdekoliv, zcela určitě si zaslouží naši pozornost.
Jak vzpomíná na narození malého Vladimíra a jeho další životní pouť jeho sestra? Rodina byla potěšena, neboť po čtyřech starších sestrách přišel dlouho očekávaný mužský potomek. V Nové Pace chodil Vladimír do školy a v roce 1938 zde dokončil středoškolské vzdělání maturitou.
Prospíval velmi dobře a projevoval zájem o konstrukce strojů. Jednou při obědě, to mu ještě nebylo 17 let, překvapil otázkou, zda by tryska při tkaní unesla nit. To byl počátek tryskového stavu, na kterém pracoval v otcově tkalcovně v Roztokách, jejíž vedení s pomocí matky po otcově smrti v roce 1944 převzal. Již v roce 1947 podal návrh na udělení patentu na tryskový stav.
Únor 1948 znamenal konec rodinného podniku a Vladimír Svatý byl i se stavem znárodněn a převezen do Nové Paky. A začaly intriky. Patent byl nakonec přece jen udělen na jeho jméno a symbolicky prodán za jednu korunu do strojíren ve Zlíně, kde byl kosmeticky vylepšen a předveden v pražském obchodním domě Bílá labuť před prezidentem Zápotockým. Vynálezce však nikdo nepozval. Ale shodou náhod nikdo nebyl schopen dát stroj do provozu, a tak pan Svatý přizván být musel. Prezident Zápotocký Vladimírovo dílo uznal: "S tím bys byl ve světě náramně bohatý. No, my ti také něco dáme."
Pro nepodložené obvinění, že údajně chtěl prodat patent do USA, a pak, že pomohl kamarádovi k útěku, byl uvězněn. Přes veškerou perzekuci a potíže ze strany režimu dokázal Vladimír Svatý vyprodukovat další vynálezy. V roce 1956 společně s ing. J. Libánským zkonstruoval konfuzor. Na vývoji odvíječe pracoval s prof. ing. Vladimírem Prášilem, DrSc. Na dalších technických řešeních se pak podílel společně s kolektivem lidí, kteří se vedle něho mnohému přiučili.
Bez nadsázky lze říci, že princip tryskového tkaní, jehož autorem je Vladimír Svatý, znamenal revoluci v textilním průmyslu. Svatý byl nejen nesmírně nadaný a chytrý člověk, uměl pět cizích jazyků, ale byl to také člověk skromný, neboť se o svůj díl na vynálezech nesoudil. "Nepůjdu za penězi přes mrtvoly," řekl po dlouhé nemoci před smrtí sestře. A tak jediným uznáním, kterého se mu dostalo, bylo udělení Státní ceny v roce 1979 a k příležitosti šedesátých narozenin titul zasloužilý vynálezce s právem nosit zlatý čestný odznak.
Vladimír Svatý zemřel v Liberci 2. února 1986 a pro veřejnost upadl v zapomnění.
Jsem rád, že u příležitosti 100. výročí narození si jej připomenou v Liberci a v Roztokách u Jilemnice. V rámci projektu "Tryskový stav Vladimíra Svatého otřásl světovými textilními technologiemi" (jak jsem se dozvěděl od koordinátora projektu za obec Roztoky u Jilemnice Vlastimila Mendřického) uskuteční se 19. září v 15 hodin pietní akt u rodinného hrobu manželů Svatých na libereckém hřbitově Perštýn za účasti rodinných příslušníků, příbuzných a přátel, zástupců z Nové Paky a z Roztok u Jilemnice, kde rodina Svatých vlastnila textilní továrnu. Účast přislíbili také bývalí spolupracovníci z libereckého VÚTS.
Připomenutí významného výročí se uskuteční také v sobotu 19. října v 15 hodin v Roztokách u Jilemnice, kde místní nadšenci ve spolupráci s obcí slavnostně odhalí pamětní desku Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny "Josef Svatý". Právě v této budově se Vladimíru Svatému a jeho roztockému spolupracovníkovi Stanislavu Zahradníkovi podařilo v roce 1948 uvést do zkušebního provozu první tryskový tkalcovský stav na světě.
Pořadatelé srdečně zvou do malebné podhorské vesnice Roztoky u Jilemnice všechny, kteří si chtějí připomenout Vladimíra Svatého a vynálezy. Václav Franc