Hoteliéři a město zatím marně hledají shodu. Hrozí soud

11. 10. 2019 Zprávy « zpět

Jičín - Hrozba soudního sporu mezi městem a firmou Hotel Start Jičín, která zrekonstruovala stejnojmennou chátrající výškovou budovu vedle sportovního areálu, je stále reálnější. Obě strany se už měsíce přou o to, zda má radnice právo vymáhat smluvní penále půl milionu korun za nedodržení smluvních podmínek, k nimž se investor zavázal. Městu teď došla trpělivost a firmě poslala předžalobní upomínku.

"S vedením firmy Hotel Start Jičín jsme jednali a nenašli jsme shodu. Stav je prostě takový, že jsme nenašli shodu na tom, jakým způsobem a zda vůbec nám firma uhradí penále pět set tisíc korun. Jsme přitom jednoznačně přesvědčeni, že na smluvní pokutu má město nárok a podle zákona o obcích jsme povinni ji vymáhat," prohlásil starosta Jičína Jan Malý.

Tvrdí, že jičínští radní proto na svém posledním zasedání jednohlasně schválili odeslání takzvané předžalobní upomínky vůči společnosti Hotel Start Jičín.

Jičínská radnice opuštěný a dlouhodobě chátrající několikapatrový hotel prodala v říjnu 2010 společnosti Regentský dům Jičín za 12 milionů korun. S firmou, která se mezitím přejmenovala na Hotel Start Jičín, podepsala smlouvu, v níž se investor zavázal otevřít do dvou let restauraci a do pěti let zprovoznit hotelovou část s kapacitou až 50 lůžek.

Termín zprovoznění se však nepodařilo naplnit a v září 2012 byla lhůta pro zahájení provozu restaurace prodloužena o pět let od podpisu smlouvy. Druhým dodatkem v srpnu 2015 se termín posunul do konce roku 2016. Ale v listopadu 2016 radní na žádost investora termín dokončení rekonstrukce znovu posunuli, a to k poslednímu dubnu 2018. Podle radních se ale ani tento termín nepodařilo naplnit, a firma navíc odmítla uzavřít jakoukoliv další dohodu. Proto radnice přistoupila k vymáhání smluvního penále, jehož výše se v průběhu let na základě uzavřených dodatků nakumulovala na půl milionu korun.

"Měla by být odeslána předžalobní upomínka na adresu firmy Hotel Start. Další postup bude záviset na tom, jakým způsobem bude firma na naši výzvu reagovat. Pokud ji bez jakýchkoliv dalších návrhů odmítne, budeme muset postupovat tak, jak nám přikazuje zákon a občanský soudní řád, tedy podat žalobu k soudu," řekl Malý.

Druhá strana podle jednatele společnosti Hotel Start Jičín Jana Enta zatím konkrétní stanovisko nevydala. "Počkáme si nejprve, až dorazí předžalobní upomínka, a pak na ni budeme reagovat," řekl.

Rozdíl je v tom, že zatímco město trvá na tom, že smluvní pokuta se stala splatnou už v loňském roce, podle firmy je její vymáhání neoprávněné. "My si nemyslíme, že jsme něco porušili nebo se něčeho dopustili, smlouvu jsme dodrželi. Trváme na tom, že ve vztahu k městu máme vše v pořádku, naše firma žádné závazky vůči městu nemá. Pokud mají zástupci města jiný názor, pak v tomto sporu nejspíš rozhodne soud," míní hoteliér a jednatel společnosti Jan Ent.

Ten je navíc přesvědčen, že současné vedení radnice dostatečně neocenilo dosavadní aktivity investora pro Jičín. Naopak má pocit, že jim současné vedení města nepřeje.

Kromě smluvního penále se obě strany zatím nemohou dohodnout ani na způsobu, jak se vyřeší osud pozemku a parkoviště před hotelem, které tam firma vybudovala. Zatímco parcela je ve vlastnictví města, parkoviště patří firmě. Město ale není spokojené s tím, jaký režim parkování tam funguje. Radnice chce, aby tam mohli parkovat návštěvníci nejen hotelu, ale i sportovní haly nebo aquacentra. Podle radních si prý firma udělala značení na parkovišti bez jejich vědomí a souhlasu.

Takové nařčení ale firma odmítá. Loni nově zprovozněný hotel reStart prý parkoviště provozuje podle kolaudačního rozhodnutí. "Stejně jako provozujeme hotel podle smluvních podmínek, tak provozujeme i parkoviště podle kolaudačního rozhodnutí. Parkoviště je veřejně přístupné, je tam sice brána, ale ta se po vytočení čísla otevře a každý tam může po dobu dvou hodin bez omezení parkovat. Při výjezdu z parkoviště opět vytočíte číslo a bezplatně odjedete. Pouze v případě, když dvouhodinovou lhůtu překročíte, zavoláte na recepci a ta vás pustí. Jinak se nic neplatí. Ten režim tam je proto, že k počtu hotelových pokojů je potřeba podle kolaudačního rozhodnutí zajistit určitý počet parkovacích míst," vysvětluje Ent.

Jičín i firma se sice připravují na soudní při, ale současně nevylučují ani vyřešení kauzy mimosoudní cestou. Klíčem k takové dohodě měla být výstavba společné rampy k hotelu a sportovnímu areálu pro vozíčkáře a další hendikepované návštěvníky. Jenže k dohodě na výstavbě a financování nedošlo.

Hotel je sice podle Enta připraven stavbu realizovat, jenže radnice trvá na tom, že tato investice musí být v režii města a firma pak zaplatí polovinu nákladů. Na takovou dohodu však investor zatím nepřistoupil. "Firma by v tomto případě měla respektovat, že město musí zajistit výběrové řízení na dodavatele a další kroky," tvrdí místostarosta Petr Hamáček.

Hoteliéři se stavbě rampy pro vozíčkáře nebrání, považují ji za správnou. "Máme zájem na vybudování rampy, ale rádi bychom ji vybudovali sami a pak se s městem podělili o náklady. Vycházíme ze zkušenosti, že když město něco buduje, obvykle mu to trvá dlouho a zakázka je zpravidla o dost dražší, než když to dělá soukromník.

Příkladem je třeba rekonstrukce prostor městského informačního centra, které ani po třech letech město nedokázalo zpřístupnit," míní Jan Ent. (jn)