Výstava věnovaná Josefu Štemberkovi: vzoru hrdinství a lidskosti

27. 09. 2019 Zprávy « zpět

Jičín - S životními osudy Josefa Štemberky, posledního lidického faráře a rodáka z nedaleké Pecky, se mohou v těchto dnech seznámit návštěvníci Valdštejnského zámku, na jehož nádvoří byla v minulých dnech otevřena venkovní panelová výstava. Ta upomíná na hrůzný zločin německých nacistů.

Vyhlazení Lidic na Kladensku 10. června 1942 a okamžité povraždění 173 tamějších mužů a chlapců, včetně faráře Josefa Štemberky, se staly mementem, které otřáslo celým světem.

A právě příběh kněze, který nevyužil šance na záchranu vlastního života, ale až do tragického konce setrval v Lidicích po boku tamních obyvatel a spolu s nimi skončil na popravišti, připomíná několik výstavních panelů, které připravila katolická farnost na Pecce u příležitosti 150. výročí Štemberkova narození.

Výstavu v Jičíně zahájil Ľubomír Pilka, administrátor peckovské římskokatolické farnosti, který vyzdvihl hrdinství a lidskost lidického kněze. Zdůraznil, že do poslední chvíle poskytoval duchovní útěchu lidickým mužům stříleným po skupinách, až nakonec skončil na popravišti i on sám. Přestože prý nacisté nabízeli Štemberkovi milost, z Lidic neodešel. Dobrovolně sdílel tragický osud s lidmi, kteří byli třiatřicet let jeho sousedy. Spolu s posledními lidickými muži se postavil před popravčí četu a stal se tak nejvýraznějším symbolem lidskosti a hrdinství. "Zůstal věrný slovům evangelia a jako správný pastýř neváhal dát život za své ovce," řekl Pilka.

Také starostka Pecky Hana Štěrbová zdůraznila, že je potřeba si osobnost tamního rodáka připomínat. "Velmi si ho vážíme a snažíme se, aby i mladá generace věděla, jakým rodákem se naše městečko pyšní. Zanedlouho si připomeneme třicáté výročí sametové revoluce, která ukončila komunistický totalitní režim. Žijeme ve svobodné zemi. Přála bych si, aby lidí, jako byl Pater Josef Štemberka, s tak vysokým morálním kreditem, přibývalo. Hrdinů, kteří milují svou vlast, žijí pro druhé, naslouchají a pomáhají druhým, není nikdy dost," uvedla Štěrbová.

Věra Kociánová z Pecky pak představila nedávno vydanou publikaci o Josefu Štemberkovi, jejímž podkladem se stala diplomová práce Simony Pařízkové Rutarové, a stala se tak první faktografickou monografií věnovanou nejznámějšímu lidickému faráři.

Podrobnější informace přinesla přednáška v jičínském muzeu pod názvem Josef Štemberka - adept blahořečení. Na setkání promluvil historik František Kolouch, který na základě pověření pražského arcibiskupství připravuje podrobnou monografii o Josefu Štemberkovi, který patří k vážným kandidátům na blahořečení.

Josef Štemberka se narodil 2. února 1869 v chudé rodině peckovského tkalce, díky své píli úspěšně vystudoval jičínské gymnázium a před 125 lety byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze a v roce 1909 nastoupil jako farář v Lidicích. (jn)