Radnice a veřejnost směřují k dohodě v otázce budoucnosti Čeřovky

11. 10. 2019 Zprávy « zpět

Jičín - Budoucnost lesoparku Čeřovka se začíná vyjasňovat. Naznačila to druhá veřejná debata o známé přírodní lokalitě s nejstarší rozhlednou v okolí. Ačkoliv se město zřejmě nevyhne kácení některých stromů, které by mohly ohrozit návštěvníky, zároveň ale vyjde vstříc požadavkům ochránců přírody. Jisté je, že známý vrch nad městem si i nadále zachová svůj dosavadní přírodní ráz. Masivní kácení se tam nechystá.

"Příspěvky aktérů dnešní debaty by podle mého názoru mohly být odrazovým můstkem k tomu, abychom konečně zadali vypracování projektové dokumentace na komplexní posouzení stavu Čeřovky. Líbil se mi především návrh pana Košťáka na vybudování kamenných protierozních zídek. A stejně tak se mi jeví jako velmi dobrý nápad pana Šorfa, ať už jde o hmyzí hotel, nebo vybudování pítka," řekl starosta Jičína Jan Malý.

Ten ocenil zejména skutečnost, že diskuze v porovnání s tou předchozí nebyla tolik konfrontační, ale její závěr je prý naopak příslibem pro nalezení kompromisu mezi městem a veřejností.

Jako klíčový se pro další vývoj jeví především skutečnost, že radnice nechá v blízké době posoudit statiku asi stovky stromů. Odborníci by tak měli říct, zda se řada dnešních vzrostlých dřevin zachová, nebo pokácí. "Záleží, jak vyjde posudek, pokud ale bude v případě konkrétního stromu převažovat riziko, že by se mohl zřítit, tak podepíšu souhlas s jeho odstraněním, protože nechci, aby v Jičíně strom na někoho spadl," zdůraznil starosta.

Jeho slova potvrdila i Vladimíra Smolíková z odboru životního prostředí. "Dnes tam máme patnáct stromů, které jsou totálně suché a jsou připravené k pokácení. A stav dalších stromů je potřeba posoudit. Musíme si zachovat reálný přístup k údržbě. Navíc když zcela suché stromy odstraníme, vznikne nám tam prostor pro novou výsadbu," uvedla.

Spokojenost se závěry veřejné diskuze vyjádřil i Jan Šorf ze Spolku ochránců lesoparku Čeřovka, který vedení města z hlediska přístupu k Čeřovce v posledních letech opakovaně kritizoval.

"Dnešní druhé kolo debaty bylo o tisíc procent lepší než to první, červnové. Vidím tady obrovský posun a snahu se dohodnout. Třeba protierozní zídky, které navrhuje pan Košťák, jsou jiné než posledně. Věřím, že se dohodneme i na tom, aby se zlepšila kvalita kácení vybraných stromů, aby při práci v lese nedocházelo k devastaci okolního prostředí. A důležité je, že si město nechá zpracovat další odborné posudky," říká Šorf.

Podle něj by také neměl být problém, aby některé stromy místo úplného pokácení a odvozu z lesa mohly být ponechány na místě v podobě stojících torz, případně ležících kmenů, které by se mohly stát domovem chráněných druhů živočichů. "Myslím, že v systému udržovaného lesoparku by mrtvé dřevo mohlo být. Jistě by se šlo dohodnout na ponechání nějakých patnácti stojících torz stromů, případně na ponechání několika kusů ležících kmenů," míní Šorf, který v nedávné době uspořádal také petici za vyhlášení lokality Čeřovky přírodní památkou. Přestože získal přes tisíc podpisů, jeho návrh kraj ani město zatím nepodpořily.

Radnice si podle místostarosty Jana Jiřičky nechala inventarizovat všechny dosavadní posudky. "Zatímco třeba mykologický posudek máme, naopak nám chybí posudek od ornitologů a entomologů. Ty bychom si měli nechat dodělat, abychom obraz o Čeřovce měli komplexní. Vidíme také, že je potřeba zvýšit údržbu cihlové stěny v lomu, která tam nevydrží na věky. I tady bude nutné nějaké opatření konzultovat. Někteří nás kritizují, že stále nemáme ucelenou koncepci Čeřovky, ale právě proto jsme uspořádali dnešní debatu, abychom si vyslechli názory lidí," tvrdí Jiřička. Podle něj se tam zatím prolínají různé koncepce, když někteří obyvatelé navrhují vybudovat na Čeřovce workoutové hřiště, zatímco jiní naopak upřednostňují klid. "Ale myslím si, že obecně se všichni shodujeme na zachování klidového fenoménu Čeřovky," dodává Jiřička.

Podle Martina Košťáka z pražského Ústavu geologie a paleontologie bude nutné tam také vybudovat protierozní opatření, aby nedocházelo k půdní erozi a dalšímu obnažování kořenového systému na jižním svahu této pětihektarové zalesněné lokality. Za tímto účelem navrhuje postavit kamenné zídky, které by sloužily i jako přirozený biotop.

Lidé v průběhu diskuze vyjadřovali mimo jiné hlavně nespokojenost nad tím, že na Čeřovce dochází často k vandalismu nebo hromadění odpadků od neukázněných návštěvníků, kvůli kterým by uvítali zavedení návštěvního řádu a častější kontroly ze strany městské policie. Někteří se také obávají důsledků budoucí zástavby rodinných domů na místě nedávno zbouraných kasáren. (jn)