Revitalizace parků v Nové Pace: na řadě je obnova Riegerových sadů nad školou

11. 10. 2019 Zprávy « zpět

Nová Paka - Po revitalizaci koryta Brdského potoka a takzvaného zbořeniště u náměstí by v následujícím roce mohlo přijít na řadu zkrášlení hned několika dalších lokalit ve městě. Prvním projektem jsou v tuto chvíli Riegerovy sady mezi první základní školou a železničním koridorem. Ambicí je, aby se změnily v příjemné prostředí, které budou vyhledávat lidé k odpočinku, ale třeba i blízké školy při výuce. V základu půjde o křížové řešení cest, které spojují protilehlé rohy. Revitalizací projdou dřeviny a přibude mobiliář.

Dnešní torzo Riegerových sadů bylo dříve součástí rozsáhlejšího parkového systému, do současné podoby se ale minimalizovaly po roce 2000 při stavbě sportovní haly nad školou a přilehlého parkoviště.

"Původní plocha se zmenšila možná na polovinu. Pro torzo Riegerových sadů se snažíme najít využití. Víme, že tam chodí děti z mateřské školy, využívá je škola, bohužel tam chodí i pejskaři k venčení, takže funkce se trochu tlučou," konstatoval vedoucí odboru životního prostředí packé radnice Miroslav Pyciak při veřejné prezentaci. Prapůvodně však byl park součástí Komenského sadů na opačné straně školy.

Ještě ve 20. letech minulého století tvořily dnešní Riegerovy sady spolu s Komenského sady jeden park: Komenského sady. V časopisu Novopackého okrašlovacího spolku z konce 20. let se píše: "Komenského sady obklopují budovu škol obecných a měšťanských se 3 stran; čtvrtou stranu tvoří zahrady školní, zahrada chorobince a zahrada Antonova. Přední část sadů vznikla z bývalého tržiště při stavbě školy v letech 1905 až 1906 a byla v době veliké květinové výstavy velice pečlivě upravena. [...] Východní díl sadů Komenského založil r. 1907 Okrašlovací spolek. Díl tento je obehnán živým plotem, má nepravidelná pole trávníková se vzácnějšími koniferami, jež přivezeny sem ze školek krušnohorských. Stromoví i křoviny pořízeny ze sbírek, jež podnikl první okresní hejtman novopacký dr. B. Pecka. Jižní část sadu nad školou založil rovněž Okrašlovací spolek r. 1912 podle plánu autora regulačního plánu a projektanta stavby reálky architekta Skřivánka. Tato část je založena pravidelně, přizpůsobena sklonu a obehnána živým plotem."

Dnes se jedná o dva zcela oddělené parkové prostory, mezi něž byly postupně vloženy ulice Jiráskova a Školní. Podle starosty Nové Paky Josefa Cogana chce město na revitalizaci zeleně získat dílčí dotační podporu prostřednictvím Místní akční skupiny.

Základ nového parku má tvořit cestní síť ve tvaru písmene X, poblíž středu má vzniknout z masivních dřevěných prvků místo pro příležitostné školní aktivity, v protilehlé části parku pak má být umístěno lesní hřiště: lanový program pro rekreační lezení a k procvičování síly a obratnosti nejen pro děti a mládež. Podkladem bude dřevěná štěpka. Na tuto část má navazovat geometricky vymezená plocha pro sezení s povrchem z nepravidelné přírodní dlažby.

Součástí akce má být i úprava samostatně vyčleněné lokality u takzvaného Dřevěňáku. Východně od pěší lávky přes železnici byl v minulosti odstraněn kompozičně významný strom s posezením. Návrh počítá s obnovou tohoto prvku ve formě kruhové parkové lavice a nového stromu. (zan)