Jičín opět plánuje, že začne vybírat poplatek z ubytování
01. 11. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Víc peněz pro obce slibuje změna zákona, podle níž se odvíjí výběr poplatků hrazených za ubytování. Nejen že se zvýší, ale podle novely se zároveň sloučí s rekreačním a lázeňským poplatkem. Radnice v Jičíně sice zatím od hotelů, penzionů a ubytoven žádný poplatek nevybírá, možná už od ledna se to však změní. Obce by navíc měly mít možnost nově inkasovat peníze i od těch, kteří své nemovitosti pronajímají přes Airbnb.
Radnice v Jičíně zvažovala zavedení poplatků z ubytování v hotelech, apartmánech, privátech či v ubytovnách naposledy v roce 2017. Město by si tím polepšilo o stovky tisíc korun. Za každé obsazené lůžko by totiž radnice mohla vybírat několik korun, Jičín měl přitom podle tehdejší analýzy aktuálně k dispozici zhruba 650 lůžek. Návrh ale neprošel. Teď má prý větší naději, věří starosta Jičína Jan Malý.
"Nechci dopředu nic předjímat, ale myslím si, že tentokrát by návrh mohl projít. Pokud bychom peníze z ubytování začali vybírat, posílili bychom tím náš rozpočet. A tento výtěžek by pak šel zpětně na podporu cestovního ruchu. Město se snaží podporovat tyto aktivity, podnikatele v oblasti cestovního ruchu, a pokud bychom získali nějaké peníze navíc, tato podpora by mohla být ještě výraznější," míní starosta Jan Malý. Výtěžek z nově zavedeného poplatku by mohl podle některých kalkulací dosáhnout i přes milion korun.
O věci však bude ještě jednou jednat komise cestovního ruchu, která by také měla navrhnout výši poplatku. Podle toho by se pak odvíjel i celkový výnos do městské pokladny. Radnice by také získala lepší přehled o počtu ubytovacích zařízení a jejich lůžkové kapacitě. Podle posledního průzkumu z předloňského roku bylo na území Jičína asi 650 lůžek. Při stanovení tohoto orientačního počtu úředníci vycházeli z katalogu ubytování na Jičínsku, který má k dispozici městské informační centrum. Podle této statistiky bylo v Jičíně před dvěma lety k dispozici 257 lůžek v hotelech, 55 lůžek v apartmánech, 78 lůžek v penzionech a privátech a 257 lůžek v ubytovnách. Teď ale bude počet lůžek určitě vyšší, protože v Jičíně mezitím zahájily provoz další dva nové hotely.
"Na předchozím jednání komise se skoro všichni shodli na tom, že by se poplatek z ubytování měl začít vybírat. Výše poplatku ale ještě nebyla stanovena, bylo by potřeba nejprve určit hranici, co je pro podnikatele ještě únosné. Na druhou stranu si většina z nich uvědomuje, že město vydává peníze na propagaci, tisk map a letáků. Peníze vybrané z ubytování by se opět vracely nejen do propagace v rámci cestovního ruchu, ale i do zkvalitnění života ve městě. Město by tím dalo i ostatním místním obyvatelům na vědomí, že turisté nejsou jen obtěžující prvek, ale že z nich mohou něco mít i občané," říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruku Zuzana Vavřincová. V ostatních městech je praxe rozdílná, někde vybírají poplatek ubytovací i rekreační, jinde žádný a nebo pouze jeden z nich. Většina z těch okolních však nějaký příjem z návštěvníků ubytovacích zařízení má, ať už jde o Mladou Boleslav, Lomnici nad Popelkou, Sobotku, Turnov, nebo Rovensko pod Troskami.
Zavedení poplatků z ubytovací kapacity a za lázeňský a rekreační pobyt však předloni v Jičíně neprošlo, mimo jiné i proto, že se část hoteliérů proti tehdejšímu návrhu ohradila. Radnice už přitom měla takřka hotový návrh nové vyhlášky. Teď ji bude muset přizpůsobit novému zákonu, který by měl začít platit od roku 2020. Hlavní změna spočívá v tom, že by se poplatek z ubytování sloučil s rekreačním a lázeňským poplatkem. Nově by se tak vybírala pouze jedna taxa, která by mohla v maximální výši dosáhnout 21 a později až 50 korun za každý nocleh namísto dnešních šesti korun. Lázeňský a rekreační poplatek může dnes dosáhnout maximálně 15 korun na osobu a den, ale vybírá se jen v některých obcích, které mají status turisticky atraktivní lokality nebo lázeňského místa.
Podnikatelé v cestovním ruchu upozorňují, že by se tím zřejmě prodražila dovolená návštěvníkům turistických destinací, protože lze očekávat, že náklady řada hoteliérů přenese na své klienty.
Podle ministerstva financí by novela měla mít dopad i na alternativní ubytovací služby typu Airbnb. (jn)