Za svoz komunálního odpadu si jičínští obyvatelé připlatí
29. 11. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Výdaje domácností na likvidaci odpadů příští rok porostou. Jičínská radnice k navýšení přistupuje poprvé po osmi letech a tento krok zdůvodňuje hlavně rostoucími náklady na činnost odpadového hospodářství. Dosavadní poplatek 492 korun na jednoho obyvatele se tak od příštího roku zvedne na 552 korun. Městská pokladna si díky tomu přilepší o milion korun za rok.
"Městská rada přichází s návrhem, abychom pravidelný poplatek za svoz odpadu od příštího roku zvýšili o šedesát korun na osobu. Když se to přepočítá, tak to představuje pět korun měsíčně. Podle nás to není pro jednotlivé domácnosti zase tak velká částka, ale pro městský rozpočet to představuje nezanedbatelnou sumu na straně příjmů," prohlásil jičínský starosta Jan Malý.
Lidé v Jičíně tak místo dosavadních 492 korun budou od příštího roku platit 552 korun ročně, což například u čtyřčlenné domácnosti bude znamenat nárůst o 240 korun.
"K této úpravě nás vedly trvale rostoucí výdaje spojené s komunálním odpadem, jeho svozem a likvidací. Do toho se třeba promítají i zvýšené platy zaměstnanců Technických služeb, kteří každý den obsluhují popelářské vozy a tuto valorizaci svých mezd si rozhodně zaslouží. Nově jsme také pořídili nové popelnice, které jsme zapůjčili majitelům rodinných domů v několika lokalitách ve snaze zlepšit třídění odpadů. To všechno má vliv na to, že se provoz odpadového hospodářství prodražuje. Věříme, že zvýšení poplatku o šedesát korun na osobu a rok by mohlo být pro občany našeho města přijatelné, že takové rozhodnutí pochopí," líčí starosta.
Dodal, že v posledních letech se neustále rozevírají nůžky mezi příjmy, které město získá výběrem poplatků od veřejnosti, a výdaji, které na likvidaci domovních odpadů vynaloží.
"Za poslední roky se navýšily nejen mzdové náklady, ale i náklady provozní. Ve třech čtvrtích byl zaveden systém svozu tříděného odpadu door to door. Na dvou místech v Jičíně byly vybudovány podzemní kontejnery na separovaný odpad. Navýšila se četnost svozu odpadu. A bohužel, naneštěstí jsou někteří spoluobčané neukáznění. Nevyužívají služeb sběrného dvora v Konecchlumského ulici a objemný odpad, například kusy nábytku, umísťují ke kontejnerovým hnízdům.
Pravděpodobně žijí v domnění, že tím je problém vyřešen, a zřejmě očekávají, že odpad zmizí zázrakem. Ve skutečnosti ho musí odstranit zaměstnanci Technických služeb, což znamená další pracovní úkony. Tato neukázněnost prodražuje svoz odpadu všem občanům," komentuje situaci mluvčí radnice Jan Jireš.
Vedení města tvrdí, že peníze, které od lidí vybere navíc, opět investuje do odpadového hospodářství. Městská pokladna si přitom polepší asi o jeden milion korun ročně.
Peníze budou prý použity hlavně k úhradě mzdových nákladů popelářů a dalších zaměstnanců Technických služeb. Jak radní zdůrazňují, podle statistiky jen mezi roky 2017 a 2018 došlo ke skokovému nárůstu mezd ve veřejném sektoru přibližně o dvanáct procent. A ve stejném období se zvedly ceny pohonných hmot o čtyři procenta, materiálové náklady vzrostly o půldruhého procenta a ceny energií se meziročně zvýšily o devět procent.
"Jsem přesvědčen o tom, že 60 korun na osobu ročně není velké navýšení a že změna neovlivní životní úroveň domácností. Občané jistě pochopí důvody této úpravy. V uplynulých letech se zvyšovaly mzdy a provozní náklady a získané prostředky půjdou zejména k zaměstnancům Technických služeb, kteří každý den, včetně víkendů a svátků, odváží odpad, uklízí ulice a udržují město čisté," zopakoval starosta Jan Malý.
Rozhodnutí o navýšení poplatku však nebylo jednoznačné, proti návrhu se postavili například tři ze sedmi členů městské rady. "V odpadovém hospodářství teď realizujeme kroky, které vedou k tomu, aby se snížil objem směsných odpadů a zlepšila separace. Občané Jičína tyto novinky v několika částech Jičína přijali. Nový systém sběru tříděného odpadu door to door se zatím týká asi dvou set domácností, ale chceme ho rozšířit i do dalších lokalit, což by se dotklo další asi tisícovky domácností. Jsem toho názoru, že když se občanům snažíme vytvářet podmínky pro lepší třídění, tak není zrovna vhodné zvyšovat poplatek," uvedl místostarosta Jan Jiřička.
Jeho návrh, aby poplatek zůstal beze změn, však nenašel dostatečnou odezvu. A to ani u opozičních zastupitelů, když například Miloslav Kůta nebo Petr Šindelář návrh podpořili. "Myslím, že by město mělo udělat nějakou větší osvětu, aby lidé v Jičíně věděli, že město vynakládá každý rok nemalé prostředky na odpadové hospodářství, aby si také vážili práce zaměstnanců Technických služeb," uvedl Miloslav Kůta.
V souvislosti s hrazením poplatku budou nadále zvýhodněni obyvatelé Popovic, na jejichž území se nachází městská skládka. Na obyvatele Popovic se tak bude i od nového roku vztahovat sleva ve výši 96 korun na osobu a rok. Vyhláška jinak nadále počítá i s tím, že děti a mládež ve věku do osmnácti let budou od poplatku osvobozeny. (jn)