Jičín na dobových pohlednicích. Výstavu v zámecké galerii ze své sbírky připravil Karel Čermák
22. 11. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Letošní výstavní sezonu jičínského muzea v zámecké galerii zakončí výstava Jičín na dobových pohlednicích, která se koná od 29. listopadu do 12. ledna.
Všechny pohlednice, které návštěvník na výstavě uvidí, vybral ze své rozsáhlé sbírky regionální historik, sběratel a autor vlastivědných publikací z Jičínska a Českého ráje Karel Čermák.
Pohlednice starého Jičína a jeho blízkého okolí zavedou návštěvníka nejen do míst, která dobře zná, ale i do míst, která jsou po více než 100 letech změněna k nepoznání, či do míst, která jsou již nenávratně ztracena. Všechna však stále vyzařují atmosféru dob dávno minulých, kterou navíc dokreslují zajímavé komentáře z pera sběratele, znalého i těch nejdrobnějších reálií Jičína.
Vystavené pohlednice jsou členěny do mnoha témat, která mapují to nejzajímavější z Jičína zachyceného na starých pohlednicích. Velká část je věnována Starému Městu, které bylo pro výrobce pohlednic samozřejmě nejvíce atraktivní. Návštěvník na několika desítkách pohlednic ze širšího středu města uvidí, jak se město postupně vyvíjelo, jak mizely staré budovy a byly nahrazovány novými, až se postupně vzhled města ustálil. Díky komentářům k jednotlivým pohlednicím se návštěvník dozví zajímavé informace nejen o historii jednotlivých domů, o jejich majitelích a obyvatelích či slavných osobnostech, kteří se v Jičíně narodili, žili nebo tu jen strávili nějaký čas, ale například také to, kdo a kde provozoval svou živnost. Když se nyní podíváte na dům čp. 38 na západní straně náměstí, možná vás napadne, že je to bývalá trestnice. Před 100 lety zde býval správcem pan Vik, který v tomto domě se svou rodinou i bydlel. Jeho dcera měla velký sen dostat se do Prahy, a když z okna zahlédla procházejícího se Jaroslava Seiferta, rychle z domu vyběhla a požádala básníka, zda by jí nepomohl v Praze najít zaměstnání... Podobně zajímavých postřehů je výstava plná.
Na starých pohlednicích bylo zachyceno nejen atraktivní Staré Město s Valdštejnovým a Žižkovým náměstím, ale také mnoho dalších ulic a míst, jako je Husova, Havlíčkova, Tyršova, Ruská ulice či Nové Město. Nechybí ani veřejné budovy, školy či hotely a hostince. Vedle pohlednic zachycujících dosud stojící pomníky uvidí návštěvník i ty, které by v Jičíně hledal již marně. Krásné jsou pohlednice s rybníkem Kníže a plovárnou, Čeřovkou a Zebínem. Neméně zajímavé budou jistě též pohlednice kasáren 74. pěšího pluku, kasáren v lípách či pohlednice z vojenských cvičení jičínských posádek. Blízké okolí Jičína je pak zastoupeno pohlednicemi nedalekého Libosadu, kartouz, kbelnickým ossariem a Prachovskými skalami.
Mezi zajímavá témata výstavy patří také část věnovaná tiskařským technikám, které se dříve k výrobě pohlednic používaly, jako je například světlotisk, hlubotisk či bromografie. Oblíbené mezi sběrateli jsou litografické pohlednice, které vynikaly stálostí barev a i po více než sto letech vypadají, jako by byly zrovna vytištěny. A právě touto technikou byla tištěna i nejstarší zjištěná pohlednice Jičína, jež nese datum 29. 5. 1894, které na pohlednici uvedl její odesílatel, a byla vytištěna v německé Míšni. "Nejstarší pohlednice Jičína se objevily pravděpodobně na jaře roku 1894 před začátkem turistické sezony, a přestože se jednalo o novinku, v místním tisku o tomto nebylo ani zmínky. Nezájem mohl dost možná způsobit fakt, že šlo o německý import," říká o své nejstarší pohlednici Karel Čermák.
Regionální muzeum a galerie zve všechny příznivce dobových pohlednic Jičína na vernisáž výstavy, která se bude konat 28. listopadu v 17 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese sběratel Karel Čermák a hudbou vernisáž doprovodí Tomáš Klazar a Michal Petira. Gabriela Brokešová