V Nové Pace mohou lidé vidět i pohyblivý betlém

28. 11. 2019 Zprávy « zpět

Nová Paka - Lákadlem Suchardova domu je v těchto dnech přehlídka betlémů zejména místních řezbářů, a to jak těch současných, tak i mistrů zvučných jmen, kteří tvořili před mnoha desítkami let.

V nejednom případě si novopacké muzeum na vánoční období zapůjčilo restaurovaná díla, která jsou uložena ve sbírkách na různých místech republiky. Lidé tak mohou vidět například velký malovaný betlém od turnovského malíře Michala Bělohlávka ('-1915), který zapůjčilo Muzeum Českého ráje v Turnově. Ojedinělým dílem, které zaujme na první pohled, je pohyblivý betlém Bohuslava Bucharta.

"Bohuslav Buchart vyobrazuje města s jejich typickými stavbami, například Jičín, Novou Paku, Lomnici. Letos u nás vystavuje dva betlémy a jeden z nich dovedl k dokonalosti. Jde o pohyblivý betlém Nové Paky, který se spouští automaticky, pokud ve svém okolí zaznamená pohyb," uvedla ředitelka packého muzea Iveta Mečířová. Kromě pohybujících se figurek na něm najdeme typické novopacké stavby, jako je klášter s klášterním kostelem a růžencovým schodištěm, Suchardův dům, Gernatova roubenka, ale i vitrína se zkamenělým dřevem.

Propracované stavby z Nové Paky, například kompletní severní stranu Masarykova náměstí, klášterní chrám a záložnu, zobrazuje také betlém s figurkami kralického typu od Miloše Krause. Zejména děti by mohl zaujmout betlém Jiřího Mühla s postavičkami ze šesti pohádek. Mezi dalšími letošními vystavovateli jsou Antonín Šír, František Válek, Ladislav Dvorský, Jaromír Goll, Ladislav Raulím, Josef Vít, František Drázský nebo Josef Herbrych.

"Pak tady máme raritu, je to betlém z Novopacka zapůjčený z Národního muzea, kde ani sami nevěděli, odkud je, a neměli ho nikdy postavený. Když jsme ho u nás vybalili, shodli se naši muzejníci na tom, že autorem je nejspíš Jan Mádle. Budu ráda, když nám to potvrdí i zkušení betlémáři,“ řekla Mečířová. "Na příští rok si chceme od Národního muzea zapůjčit ještě další dva betlémy z Novopacka, které by předtím měly putovat do restaurátorské dílny."

Druhou část expozice tvoří foukané i ručně dekorované vánoční ozdoby z druhé poloviny 20. století, které zapůjčilo Městské muzeum Dvůr Králové. Současnou výrobu v regionu zastupují DUV-družstvo ze Dvora Králové nad Labem a firma Berger z Bílé Třemešné. Během výstavy poběží projekce dokumentů o výrobě vánočních ozdob. Výstavy doplňují paličkované krajky Blanky Křížkové z Lázní Bělohradu.

Vánoční expozice v Suchardově domě jsou přístupné do 5. ledna denně od 8.30 do 12 a od 12.30 do 16 hodin. "V sobotu 30. listopadu nám začíná advent v muzeu, společně s MKS pořádáme dílničky, v Gernatově domě bude perníčková dílna, v neděli pokračujeme zpíváním Ježíškovi, druhou adventní neděli máme dílnu vánoční plstění. V úterý 10. prosince můžete navštívit betlémy při svíčkách a 22. prosince vystoupí žáci a učitelé ZUŠ," zve ředitelka muzea. (zan)