Lidé na Jičínsku si za pitnou vodu od ledna připlatí
30. 12. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Vodné a stočné od začátku příštího roku na Jičínsku podraží. Lidé budou od ledna za kubík dodané a odvedené vody platit vodárenské společnosti o necelých pět korun víc než dosud. Dohromady budou zákazníci napojení na rozvodnou síť Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín za každý metr krychlový dodané pitné vody a odvedené odpadní vody hradit 86,17 koruny. Od května se však cena zase sníží kvůli změně DPH.
"Důvodem chystaného šestiprocentního zdražení od začátku roku je celkový nárůst nákladů spojených s výrobou pitné vody a nákladů na čištění odpadních vod a také plánované investice do vodohospodářské infrastruktury v lokalitách ohrožených suchem," oznámil starosta Jičína a předseda představenstva vodárenské společnosti Jan Malý.
Vedení vodáren konstatuje, že investice si vyžádají především další opatření kvůli dlouhodobému suchu, zejména v souvislosti s propojováním některých vodovodních sítí s cílem zabezpečit dodávku vody do všech lokalit regionu i v období, kdy místní zdroje vysychají a nestačí zásobovat tamní obyvatele.
"Vodné a stočné se navyšují, protože stoupají provozní náklady, do kterých se mimo jiné promítá i zvýšení mezd zaměstnanců společnosti. Nicméně s platností od prvního května stát přesouvá vodárenské služby z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH, takže voda zase o těch pět procent zlevní. A tato skutečnost se pochopitelně promítne do cen, které vodárny účtují koncovým zákazníkům. Tato změna se netýká jen nás, ale i všech ostatních vodohospodářských podniků v republice," vysvětluje Malý.
Na úpravě ceníků se shodlo představenstvo společnosti VOS Jičín poté, co se seznámilo s předběžnými výsledky hospodaření a plánem investic na příští roky. Konkrétně na vodném obyvatelé od nového roku zaplatí 42,29 koruny za metr krychlový a na stočném 43,88 koruny. Změna však bude pouze dočasná, neboť další nastane v květnu, kdy stát slibuje snížení sazby daně z přidané hodnoty. Ve finále by tak díky této úpravě vodné a stočné stouply asi o korunu proti současnému stavu.
V letošním roce se spotřeba pitné vody na Jičínsku podle Malého mírně odchýlila od plánu, proti kterému se snížila asi o půl procenta. "Hlavně jsme ale řešili několik velkých investic a projektů, které mají za cíl udržet dodávku vody i v místech, kde bývají problémy s jejím dostatkem. Zdroje jsou bohužel někde slabé a vzhledem k dlouhotrvajícím problémům se suchem jsme tam museli vodu často dovážet. Naštěstí se nám už podařilo vyřešit dlouhodobě nepříznivou situaci v Úbislavicích a Stavu. Obě tyto obce jsou nově napojeny na vodovod Nové Paky. Podobné opatření nyní probíhá ve Vysokém Veselí, které napojíme na potrubí Východočeské vodárenské soustavy. A současně se připravují i jiné akce v dalších lokalitách. Investice jsou a budou finančně náročné, a abychom udrželi kladné hospodaření, museli jsme přistoupit k navýšení ceny. I tak je ale v rámci republiky jednou z nejnižších," komentuje rozhodnutí představenstva VOS jeho předseda Jan Malý.
Ředitel společnosti Richard Smutný upozorňuje, že kromě růstu cen materiálů či energií se do sazby vodného a stočného promítne také valorizace mezd pracovníků vodáren. "V příštím roce očekáváme nárůst u regulované složky energií. U nákladů na opravy to jsou zase vyšší jednotkové ceny materiálů a služeb. A musíme také reflektovat vývoj na trhu práce, proto dojde i k mírnému navýšení mezd. Celkově bychom chtěli i v příštím roce hospodařit se ziskem," prohlásil ředitel.
Dodal, že jen do oprav vodárenské infrastruktury půjde zhruba 55 milionů korun a investiční program předpokládá výdaje kolem 100 milionů. Velkou část těchto nákladů však podpoří státní fond životního prostředí dotacemi v hodnotě desítek milionů. Práce budou mimo jiné probíhat například na Hořicku, Kopidlensku, Vysokoveselsku a Bělohradsku.
Společnost VOS, kterou vlastní města a obce, zásobuje na Jičínsku pitnou vodou přes šedesát tisíc lidí. Hlavními akcionáři podniku jsou města Jičín, Hořice a Nová Paka. Loni firma vykázala zisk 3,8 milionu korun při ročním obratu kolem 200 milionů. (jn)