Jičín se chystá od hoteliérů vybírat poplatek
20. 01. 2020 Zprávy « zpět
Jičín - Až o jeden milion korun ročně si může polepšit městská pokladna, pokud Jičín začne vybírat poplatek z ubytování od hotelových hostů, návštěvníků penzionů či ubytoven. Se zavedením této nové platební povinnosti počítá návrh komise cestovního ruchu, který podpořili i radní. Konečné slovo mají říct zastupitelé 29. ledna. Radnice v Jičíně doposud od hotelů, penzionů a ubytoven žádný poplatek nevybírala.
"Výsledek jednání je takový, aby tento poplatek byl v Jičíně zaveden. Návrh předpokládá, že bychom měli stanovit taxu ve výši dvaceti korun na lůžko a den. Součástí návrhu jsou nejen povinnosti provozovatelů ubytovacích zařízení, ale i města, které se týkají například evidence a kontroly," řekl starosta Jičína Jan Malý.
Poplatek podle představitelů radnice není nijak neobvyklý. "Mají ho snad všechna turisticky atraktivní města, za poslední dobu si nepamatuji, že by ho někde nevybírali," míní místostarosta Jičína Petr Hamáček.
"V případě, že zastupitelstvo vyhlášku o poplatku z ubytování schválí, mohla by nabýt účinnosti s platností od prvního dubna," odhaduje starosta Malý.
Vedení města tvrdí, že bude schopné dodržování nových pravidel důsledně kontrolovat, aby je někteří z majitelů hotelů, penzionů či ubytoven neobcházeli. "Kontrolní mechanismy existují, protože poplatky se už mnoho let vybírají v řadě měst a obcí po celé republice. O konkrétním řešení povedeme ještě jednání, abychom nastavili takové mechanismy, které budou v souladu s legislativou. Počítám, že ten, kdo nabízí lůžka k ubytování, povede evidenční knihu. Kontrolu budou mít na starosti zaměstnanci městského úřadu z finančního odboru. Obvykle to bývá tak, že fyzicky kontrolují stav a záznamy," uvedl.
Poplatek by měli pravidelně odvádět i provozovatelé ubytoven, kterých v posledních letech v Jičíně přibývá, podobně jako hotelů. V případě ubytoven by se však pravděpodobně vztahoval pouze na hosty, kteří tam jsou přihlášeni k ubytování na dobu kratší než šedesát dnů. Od poplatku budou osvobozeni také držitelé průkazů ZTP/P a jejich doprovod nebo osoby mladší 18 let a stanoveny budou prý i další výjimky.
Město očekává, že ročně by poplatek mohl do rozpočtu přinést asi milion korun. Peníze by pak podle starosty mohly být vynaloženy i na propagaci města a rozvoj cestovního ruchu. Podle místostarosty Petra Hamáčka však město už nyní na tuto oblast peníze vynakládá, aniž by z turismu mělo nějaký příjem. "Cestovní ruch v Jičíně je už teď dotován, aniž by přinášel nějaký konkrétní příjem. Doteď jsme jej financovali na úkor ostatních věcí ve městě. Na místě je také otázka, za čím konkrétně jezdí návštěvníci do Jičína, jestli to jsou turistické zajímavosti, nebo jestli k nám přijíždějí za kulturními nebo jinými akcemi, které se v Jičíně v průběhu roku odehrávají a město je samozřejmě podporuje," podotýká Hamáček.
Podle starosty členové komise chtěli vědět, zda vybrané peníze půjdou přímo do kapitoly nazvané cestovní ruch. "Bude to normální příjem do rozpočtu města a s ohledem na výši přihlédneme k tomu, aby se podpořila i kapitola cestovní ruch," tvrdí starosta Malý.
Podle Hamáčka město cestovní ruch podporuje už nyní, a to částkou, která je násobně vyšší než předpokládané výnosy z ubytovacího poplatku. (jn, zan)