Devátým držitelem ocenění Jičínská pečeť se stal Miloslav Fišer

07. 02. 2020 Zprávy foto: 4 « zpět

Jičín - Miloslav Fišer z Jičína je v pořadí devátým držitelem ocenění Jičínská pečeť, které od roku 2009 uděluje spolek Jičínská beseda. Sdružení, které se dlouhodobě věnuje popularizaci regionální historie a osobností spojených s dějinami Jičínska, udělilo Miloslavu Fišerovi cenu za jeho zásluhy o obnovu a záchranu sakrálních památek.

"Pan Fišer si ocenění právem zaslouží, protože díky jeho mimořádné aktivitě během jedenáctiletého působení na pozici vikariátního asistenta na římskokatolické farnosti v Jičíně se podařilo zachránit řadu nemovitých a movitých památek. Během naší spolupráce jsem ho poznal jako velmi pracovitého, svědomitého a současně skromného člověka, který svým osobním nasazením a zájmem o věc často překračoval běžné pracovní povinnosti. Převážná část aktivit a záslužných počinů dalece přesahovala rámec jeho oficiálních pracovních povinností, ve značné míře představovaly jeho vlastní aktivity podnikané nejen v pracovní době, ale dost často ve volném čase z vlastní invence, hlubokého přesvědčení a zájmu. S velkým pochopením a ochotou rovněž vždy přistupoval k přáním, zájmům a tvůrčím či badatelským záměrům jiných osob. Přínos pana Fišera na poli památkové péče i v širším kulturním, odborném a společenském kontextu si bezesporu zaslouží naši pozornost," zdůraznil Pavel Kracík ze spolku Jičínská beseda.

V této souvislosti vyzdvihl zejména Fišerovu iniciativu ohledně objevu a následné záchrany obrazů s námětem Zvěstování Panně Marii a svaté Sekundiny od slavného barokního malíře Karla Škréty v jičínském kostele sv. Ignáce, záchranu střechy kostela Všech svatých pod Zebínem, opravu věže kostela sv. Ignáce v Jičíně, výzkum a zrestaurování barokního relikviáře s ostatky mučednice a patronky Jičína svaté Sekundiny nebo zrestaurování výzdoby na pseudogotickém oltáři Panny Marie Rušánské či opravy varhan v kostelech v Jičíně, Ostružně a ve Veliši.

Ocenění Jičínská pečeť má podobu otisku středověkého gotického pečetidla města, je zhotoveno z vysoce olovnatého skla v barvě zlatého topasu a jeho autorem je umělecký sklář Jiří Ryba z Lomnice nad Popelkou. V minulosti cenu obdrželi někdejší ředitel regionálního muzea a galerie Jaromír Gottlieb, účastník odboje a významný jičínský pamětník Stanislav Hylmar, historik a bývalý ředitel okresního archivu Jindřich Francek, regionální historik Vladimír Úlehla, ochránci přírody Josef a Zdeněk Koťátkovi, regionální historik a sběratel Karel Čermák a archivářka a literární historička Eva Bílková. (jn)

Foto: Jiří Němeček

foto

foto

foto

foto