Velké stavby v Jičíně proběhnou navzdory dopadům koronaviru. Investiční rozvoj města prý během letošního roku nezbrzdí

19. 05. 2020 Zprávy « zpět

Jičín - Rozvoj Jičína v letošním roce koronavirus nezbrzdí. Představitelé města tvrdí, že nechtějí nechat propadnout mnohamilionové dotace, které do Jičína přitečou zvenčí. A tak plánované velké stavby ve městě letos proběhnou, byť se tím městský rozpočet pravděpodobně propadne do schodku. Ten chce radnice pokrýt úvěrem.

Stejně jako ostatní města a obce musí i Jičín počítat s výraznou ztrátou příjmů z výběru daní, která souvisí se zpomalením ekonomiky v důsledku koronavirových opatření. Úspory v městském rozpočtu se ale dotknou spíše menších položek než velkých staveb.

„Udělali jsme si takovou první analýzu, a je zřejmé, že budeme muset některé položky vypustit, vyškrtnout, nerealizovat. Mezi prvními jsme snížili o 12,5 procenta celkové dotace na kulturní a sportovní činnosti, ředitele základních škol jsem požádal o úsporu pěti procent z provozních nákladů. Některé akce nebudeme realizovat, jako například Valdštejnské dny. A také jsme měli naplánovanou koupi nového auta pro město, to tedy kupovat nebudeme,“ popisuje první úsporná opatření starosta Jičína Jan Malý. „To jsou první myšlenky, které by nám měly přinést úsporu zhruba třiceti milionů korun.“

Většina investičních akcí v Jičíně je však letos vázána na velkou externí dotaci, o kterou by Jičín přišel, pokud by stavbu odřekl. Zde proto radnice škrtat nechce.

„To se lehko řekne: škrtejte v rozpočtu. Když vyjmenuju největší investice, je to budova VZP, kde máme v rozpočtu 30 milionů a 15 milionů by mělo přijít na dotaci. Máme tam Valdštejnskou lodžii, kde z 26 milionů je 15 milionů dotace. Na druhé základní škole zahajujeme stavbu za 19 milionů, přičemž dotace je opět 15 milionů. Pokud bych takto procházel rozpočtem, došel bych k tomu, že bez dotace máme jen investici do toboganu v aquacentru, který je havarijní, a pak tam máme 30 let odkládanou vzduchotechniku a osvětlení, které nesvítí,“ vyjmenovává místostarosta Petr Hamáček. Podle něj se tedy úspory promítnou spíše do rozpočtu příštího roku.

Protože město nemá naspořené výraznější částky, které by mohly posloužit jako rozpočtová rezerva, bude si letos muset peníze zřejmě půjčit. „Máme uzavřené smlouvy s ČSOB a KB na kontokorentní úvěry, které chceme v daném případě využít. Máme naplánované také nějaké prodeje za 26 milionů korun, takže záleží na tom, jak všechno dopadne,“ poukazuje starosta Malý.

„Nemáme našetřeny stovky milionů bokem, ale na druhou stranu jsme prakticky bez dluhů. Pravděpodobně se letošní situace promítne do příštího roku. Ale je to tak, že neplánujeme zbytné věci, které bychom mohli hned škrtnout,“ dodává místostarosta Hamáček.

Za měsíc duben přišlo podle starosty na účet města od státu asi 13 milionů korun. To je podstatně méně než obvykle, průměr je mezi 18 a 22 miliony korun. Další postup chce radnice načrtnout podle výsledků za květen. Podstatnější rozpočtové změny by byly zřejmě otázkou rozhodnutí městského zastupitelstva v září. (zan)