Motocyklová Cena města Jičína se má po loňské odmlce vrátit v červnu na okruh kolem Holínského Předměstí. Po posledním závodu úřad nezaznamenal žádnou výhradu

19. 04. 2021 Zprávy « zpět

Jičín – Po loňské přestávce by se měly na silniční okruh na Holínském Předměstí na jeden červnový víkend opět vrátit burácející stroje. Na 12. a 13. června je naplánován motocyklový závod Cena města Jičína, který má probíhat zhruba ve stejném rozsahu jako v předchozích letech, než ho loni přerušila epidemie covidu-19. Od posledního závodu v roce 2019 prý úřad nezaznamenal k motoristickému podniku žádnou konkrétní připomínku, a tak městští radní dali souhlas k jeho pořádání i letos.

Závodní stroje se mají opět prohánět po okruhu tvořeném ulicemi M. Koněva a Markova a částí silničního obchvatu na Turnov. Ten se nijak neliší od minulých ročníků. V době závodů bude ze silnic vyloučen běžný provoz a obyvatelé uvnitř okruhu budou částečně odříznuti od okolního světa, což se v minulosti stalo terčem kritiky. Po posledním závodu v roce 2019 ale prý nezaznamenal odbor dopravy městského úřadu žádnou konkrétní připomínku. Podle jičínského starosty Jana Malého město požaduje, aby pořadatelé i letos obyvatele Holínského Předměstí o režimu závodů a průjezdnosti řádně informovali.

„Požadujeme, aby byl předložen a dodržen harmonogram závodů tak, aby lidé, kteří zde bydlí, byli přesně informováni, kdy budou moci přejít vozovku, aby nedocházelo k podobným problémům a stížnostem,“ řekl starosta. „Víme, že v minulosti měla k závodu řada občanů kritické připomínky, nicméně vycházíme z určité tradice, která měla dříve podobu Ceny Prachovských skal.“

Závod se letos uskuteční pochopitelně jen tehdy, pakliže to budou umožňovat aktuální protiepidemická vládní opatření. Opět půjde o takzvanou jízdu pravidelnosti, kde není nejdůležitější rychlost, ale překonání okruhů v co nejpodobnějších časech. Připravuje se také tradiční vyjížďka, která povede z Holínského Předměstí až na Valdštejnovo náměstí, kde se motocyklisté asi na dvacet minut zastaví. Centrem závodu bude tradičně kemp Rumcajs.

Pořadatelem závodu je Automoto klub Český ráj Jičín v AČR a letos by mělo jít o osmý ročník. Historie závodu je ovšem hlubší, odkazuje na legendární podnik Cena Prachovských skal. Vznik tohoto 14,5kilometrového okruhu se datuje do roku 1952, v šedesátých letech pak lákal desetitisíce návštěvníků a závodníky z více než 20 zemí. Současná Cena města Jičína je o poznání skromnější jak délkou okruhu, tak účastí.

„Závody mají v Jičíně značnou popularitu, chápeme však, že někteří občané vnímají akci jako nevhodnou. Občany Holínského Předměstí zdvořile žádáme o pochopení,“ uvádí mluvčí radnice Jan Jireš. (zan)