V Jičíně přibude další pětice Kamenů zmizelých. Na Valdštejnově náměstí budou připomínat rodinu Golliathových, jejíž členy zavraždili nacisté

29. 06. 2021 Zprávy « zpět

Jičín – Do dlažby Valdštejnova náměstí budou vsazeny další Kameny zmizelých, ve světě známé pod původním názvem Stolpersteine. Kameny s mosaznými destičkami, které připomínají domovy židovských obyvatel vyvražděných nacisty, by se tentokrát měly objevit u domu čp. 3.

„Tyto kameny máme ve městě už na dvou místech. Jde o připomínku osudů obyvatel, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Máme tady další žádost na náměstí u budovy čp. 3 jako upomínku na rodinu Golliathových. Její osud bude připomínat pět kamenů zmizelých,“ uvedl starosta Jičína Jan Malý. „Bude se k tomu ještě vyjadřovat památková péče, ale domníváme se, že vyjádření bude kladné jako v předchozích případech,“ dodává.

První Kameny zmizelých se v Jičíně objevily v roce 2019 z iniciativy Veřejně prospěšného spolku na podporu osob dotčených holocaustem. Tentokrát je iniciátorem a donátorem pietního aktu Martin Kryl z Prahy.

„Na jaře 2021 se na místostarostu města Mgr. Petra Hamáčka obrátil JUDr. Martin Kryl z Prahy se záměrem umístit na Valdštejnově náměstí čp. 3 upomínku na rodinu Golliathových. Tato jičínská rodina byla postižena nacistickým terorem a někteří její členové byli za dob protektorátu zavražděni totalitním režimem. Jičínské obyvatele bude připomínat pět Kamenů zmizelých (Stolpersteine),“ uvedla jičínská radnice v komuniké.

Kameny zmizelých dnes leží už ve stovkách měst po celé Evropě a jejich počet se pohybuje v řádu desítek tisíc kusů. V Jičíně jich je prozatím jedenáct. Osm z nich najdeme na Žižkově náměstí před budovou čp. 6, kde připomínají rodinu Steinerových, a tři na Valdštejnově náměstí před čp. 93, kde připomínají rodinu Hahnových. První sestava byla instalována 7. září 2019, zbývající trojice pak na den přesně o rok později. Letos následuje další pětice. „Původně měly být na paměť zavražděných z rodiny Golliathových umístěny tři kameny, následně ale doktor Kryl zjistil, že lze připomenout i ty členy, kteří byli holocaustem postiženi, ale přežili. Proto kamenů bude pět,“ vysvětlil mluvčí radnice Jan Jireš.

Vůbec první Kámen zmizelých byl podle dostupných statistik umístěn před radnici v Kolíně nad Rýnem v prosinci 1992 z iniciativy umělce a filantropa Guntera Demniga. Tato myšlenka však našla odezvu po celém Německu a nakonec i v dalších zemích Evropy. V České republice byl první kámen vsazen do dlažby v roce 2008. (zan)