Voda na Jičínsku od Nového roku podraží. I díky zafixovaným cenám energií bude nárůst zatím jen mírný

17. 12. 2021 Zprávy « zpět

Jičínsko – Lidé, kteří jsou napojeni na vodovod ve správě jičínské Vodohospodářské a obchodní společnosti, zaplatí v nadcházejícím roce zhruba o 1,3 koruny více za metr krychlový vody oproti dosavadní ceně. Zákazníci budou platit celkem 86,21 koruny za kubík, což je nárůst o zhruba 1,5 procenta. Oznámili to vodohospodáři po rozhodnutí představenstva společnosti. Cena se skládá ze dvou složek, na vodném odběratelé zaplatí 43,37 koruny a na stočném 42,84 koruny.

Rozhodnutí o růstu ceny vychází z několika skutečností. „Jednak to je na straně příjmové stávající a očekávaný prodej vody, dále na straně nákladů vývoj cen materiálů, energií, mezd, provozní režie a tak dále. Také se samozřejmě do ceny odráží inflace, která se očekává na úrovni pěti procent,“ popisuje předseda představenstva vodáren a starosta Jičína Jan Malý. Vodohospodáři zohledňují i plán investic do vodovodní infrastruktury na dalších pět let.

Podle předpokladů zakončí Vodohospodářská společnost letošní rok s mírně vyšší bilancí spotřeby vody a i mírným nárůstem stočného, což přinese vyšší příjem do rozpočtu. Na druhé straně se ale zvyšují materiálové, režijní a mzdové náklady a náklady na služby o inflaci ve výši pět až šest procent.

„U elektrické energie a zemního plynu předpokládáme nárůst pouze o inflaci, a to u regulované složky. Máme totiž uzavřeny kontrakty se zafixovanou cenou silové elektřiny a zemního plynu až do roku 2023. Díky postupné kapitalizaci majetku provozovaných vodárenských zařízení se nám ale sníží nájemné a zároveň vzrostou odpisy. Úrokové sazby úvěru plánujeme stále nízké. Co ale plánujeme vyšší, jsou náklady na opravy naší infrastruktury, a to o čtyři miliony korun. Celkem tedy počítáme s rozpočtem ve výši 55 milionů. Dalších 60 milionů plánujeme dát do investic. Zde mohu s jistotou říci, že budou dokončeny dva velké projekty: propojení vodovodů na Kopidlensku a Hořicku. Ostatní je závislé na rozhodnutí jednotlivých zastupitelstev, kterým akcím dají přednost,“ komentuje hospodaření a plány Vodohospodářské a obchodní společnosti její ředitel Richard Smutný. (zan)