V Jičíně se poplatek za popelnice nezvýší, lidé zaplatí stejně jako letos 552 korun

20. 12. 2021 Zprávy « zpět

Jičín – Poplatek za komunální odpad zůstane v Jičíně v nadcházejícím roce stejný jako letos. Lidé ve městě i jeho osadách zaplatí 552 korun, výjimkou jsou tradičně Popovice, kde je sazba o 96 korun nižší. Vyplývá to z vyhlášky, kterou schválili zastupitelé.

„Protože faktické náklady na zpracování odpadu narůstají a protože na obce navíc dopadají náklady plynoucí z nového zákona o odpadech, město Jičín zvažovalo zvýšení tohoto poplatku. V zastupitelstvu města převládl názor poplatek nezvyšovat. Důležitým argumentem bylo, že v roce 2021 se rozšířil systém odvozu odpadu od domu k domu, což občané velmi zodpovědně přijali a navýšili celkové množství vytříděného odpadu. Současně je však nutné uvést, že separace odpadu pouze utlumuje rostoucí náklady na svoz a zpracování, ale rozhodně je nevyrovnává. Děkujeme všem občanům, kteří třídí odpad,“ uvedl mluvčí města Jan Jireš.

Povinnost platit za komunální odpad se vztahuje na fyzické osoby s trvalým pobytem nebo vlastníky domů, kde není k pobytu nikdo přihlášen. Poplatek je splatný jednorázově, a to nejpozději 31. března příslušného kalendářního roku. Úleva pro obyvatele Popovic ve výši 96 korun je dána tím, že na tamním katastrálním území je provozována skládka komunálního odpadu. (zan)