Nová výstava v galerii jičínského zámku návštěvníkům interaktivní formou zprostředkuje výlet do světa lidí s hendikepem
09. 02. 2022 Zprávy foto: 1 « zpět
Jičín - Nadace Sirius, která se dlouhodobě věnuje podpoře znevýhodněných dětí, připravila ve spolupráci s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně interaktivní výstavu nazvanou Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, která je určená pro širokou veřejnost, zvláště pak pro žáky základních a středních škol a jejich pedagogy. Cílem expozice je přiblížit zdravé populaci, jak se žije osobám se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením.
"S projekty tohoto typu máme zkušenosti od roku 2013 a vždy se setkaly s velkým zájmem návštěvníků a také učitelů," říká Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius. "Chceme hlavně dětem a mladým lidem zajímavou formou ukázat, jak žijí hendikepovaní lidé. Nakrátko se mohou ocitnout v jejich kůži a podívat se na svět jiným pohledem."
Edukativní expozice Lidé odvedle je putovní, aby oslovila co nejvíce návštěvníků. Koncem loňského roku se poprvé představila na severu Čech. V galerii Lurago, která je součástí Chomutovské knihovny, ji během tří měsíců navštívilo bezmála 100 tříd základních škol. Úspěšnou premiéru si výstava odbyla před rokem v Západočeském muzeu v Plzni a nyní ji bude možné až do dubna navštívit v galerii jičínského zámku. Následně zamíří do Rakovníka a Pardubic.
Podtitul výstavy Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem vystihuje interaktivní formu výstavy, která zábavnou formou zve návštěvníka na skutečný výlet: od přípravy na cestu přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku až po zážitky z cest. V expozici proto nechybí například model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.
Výstava je rozdělena do několika etap věnovaných jak různým úkonům, tak jednotlivým zdravotním znevýhodněním. Návštěvníci si zde osobně vyzkouší, jak se musí hendikepovaní lidé, dospělí i děti, vypořádat s různými životními situacemi, které jsou pro zdravého člověka bezproblémové, ale pro zdravotně znevýhodněné mohou představovat překážku.
Návštěvníci se na "výletě" rovněž seznámí se zásadami správné komunikace s hendikepovanými osobami a dozvědí se, jak jim citlivě, a přitom účinně nabídnout pomoc. Na ztvárnění výstavy se podíleli specialisté na pomoc hendikepovaným.
"Jedna věc je o hendikepech mluvit, ale úplně něco jiného je vyzkoušet si, jaké to je, pohybovat se s nějakým zdravotním znevýhodněním," vysvětluje Vladimíra Tvrdková, manažerka projektu. "Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v mnoha běžných životních situacích."
Návštěvníkům výstavy jsou k dispozici také pracovní listy a pro učitele metodické pokyny k daným tématům, které mohou využít při práci ve svých hodinách.
Některé etapy výstavy, zvláště ty, které přibližují zrakové komplikace, vyžadují zapojení rukou a hmatu. Proto byla přímo v expozici přijata zpřísněná hygienická opatření, včetně umístění více stojanů pro dezinfekci rukou.
Výstavu bude možné v galerii jičínského zámku navštívit od 11. února do 14. dubna. Vernisáž se v zámecké galerii uskuteční ve čtvrtek 10. února od 16.30. Vstupné na výstavu činí 10 korun pro veřejnost, školní kolektivy mají vstup zdarma. Návštěvy školních skupin je nutné objednávat předem na e-mailu kyselo@muzeumhry.cz. (red)