Jičín loni nechal odvézt na 30 autovraků z ulic města. Pokud si pro ně majitelé nepřijdou, město je prodá v dražbě nebo pošle na vrakoviště
23. 03. 2022 Zprávy foto: 2 « zpět
Jičín – Výrazně urychlit odtah aut, která jsou bez platné technické kontroly odstavena na veřejném prostranství, umožnila obcím novela zákona. V Jičíně díky tomu loni odstranili z veřejných komunikací na tři desítky vraků. Pokud se k nim majitelé ani poté nehlásí, jdou ze zákona do dražby. Neprodané vozy pak putují na vrakoviště.
„Je pravda, že novela zákona o pozemních komunikacích skutečně přispěla k rychlejšímu odstraňování autovraků. Postup je v Jičíně ustanoven prostřednictvím městské policie,“ uvedl starosta Jičína Jan Malý.
Pokud má vozidlo propadlou lhůtu technické kontroly o více než šest měsíců, lze na něj nyní nahlížet už jako na vrak. Strážníci v Jičíně takové případy v terénu monitorují, pořídí fotografie a vylepí na vozidlo výzvu k odstranění. Také zjišťují majitele v úředních záznamech a pošlou mu výzvu k odstranění dopisem. Pokud dopis není doručen, je vyvěšen na úřední desce po dobu patnácti dnů. Jakmile je doručení účinné, má majitel dva měsíce na odstranění vraku z veřejného místa.
V opačném případě nechá město takové vozidlo odtáhnout do areálu Technických služeb. Majitel auta a Policie ČR obdrží dopisem informaci o odtažení a odboru dopravy městského úřadu je nahlášen přestupek. Majitel si po dobu dalších tří měsíců může vrak vyzvednout, od chvíle odtažení se mu ale začíná načítat parkovné ve výši 50 korun za den.
Pokud ani v tomto případě majitel nereaguje, město dá vozidlo do dražby, kterou musí uspořádat ze zákona. Ta je příležitostí například pro kutily, jak získat za pár korun náhradní díly nebo sběratelský kousek k renovaci, a zároveň pro město, kterému se tak může zaplatit část nákladů na odtah vraku. Pokud o vozidlo nikdo zájem nemá, putuje poté na vrakoviště.
Laxní přístup majitelů ale neznamená, že se tím zbavili odpovědnosti. Naopak se jim může hodně prodražit. „Náklady spojené s administrativou, manipulací, uskladněním, dražbou a likvidací se vyúčtují provozovateli nebo majiteli vozidla a částka se případně vymáhá. Pokuta za přestupek je až 300 tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí města Jan Jireš. Zároveň dodává, že většina majitelů zareaguje už na první výzvu městské policie a vrak odklidí.
„Pouze v několika případech zašel příběh starého vozidla až do posledního dějství, které je pro majitele finančně nákladné. Vraky zmizely napříč celým městem, ze všech čtvrtí, a nedá se určit, kde jich bylo nejvíce. Pokud dnes narazíte na zaparkovaný automobil, který má propadlou technickou kontrolu o více než šest měsíců, pravděpodobně je již v řešení a probíhají několikaměsíční lhůty,“ konstatuje Jireš. (zan)
Foto: MÚ Jičín