Ke krátkodobému bydlení poskytl Jičín uprchlíkům městské sociální byty. V záloze je i nouzové ubytování

04. 04. 2022 Zprávy « zpět

Jičín – Dvanáct bytů v domě městského centra sociálních služeb ve Vrchlického ulici dal Jičín k dispozici ke krátkodobému ubytovávání ukrajinských uprchlíků. Ubytování je každému nájemci k dispozici na nejnutnější dobu, nejdéle jeden měsíc s možností prodlužování o další měsíc. Bydlení je dle příjmů a sociální situace ubytovaného buď bezúplatné, nebo ve formě paušálu. Město chce uprchlíky motivovat, aby si co nejdříve našli dlouhodobé nájemní bydlení.

„U příjmu je podstatná hranice 10 tisíc. Pokud občan Ukrajiny svým měsíčním výdělkem nepřesáhne tuto částku a zároveň bude ve špatné sociální situaci, bude byt poskytnut bezúplatně. V opačném případě bude bydlení za úplatu ve výši paušálu, která bude řešena dodatkem ke směrnici pro přidělování městských bytů,“ popsal mluvčí města Jan Jireš.

Ubytování se v Jičíně prozatím dařilo poskytovat z kapacit soukromých bytů a ubytoven, město využívalo své nouzové byty. Město zajistilo jejich vybavení, a to i díky sbírce nábytku a dalšího zařízení mezi svými zaměstnanci.

Jičín je v případě potřeby schopen zajistit i nouzové ubytování, kam se řadí například tělocvičny nebo stanové tábory, zatím to ale nebylo nutné. V první polovině března se krizové řízení jičínského úřadu obrátilo na okolní obce, aby dodaly informace o možném ubytování v jejich majetku. Nahlášené kapacity se zařadily do soupisu ubytovacích kapacit, v průběhu března však byly téměř naplněny.

Jičín je pravidelně v kontaktu s krajským úřadem, který koordinuje ubytovací kapacity v městech a obcích v celém kraji a aplikaci vládních opatření ke zmírnění uprchlické krize. V druhé polovině března bylo v Jičíně přibližně 270 registrovaných uprchlíků, v rámci celého obvodu obce s rozšířenou působností jich bylo okolo 900.

Kvůli uprchlíkům posílil agendu Úřad práce, v provozu byl i o víkendu. Ukrajinské děti jsou přijímány do školních zařízení v Jičíně. Povinnou školní docházku zajišťuje ZŠ 17. listopadu, která se dlouhodobě profiluje jako škola pro cizojazyčné děti. Povinnou předškolní docházku zabezpečuje MŠ Větrov a pro mladší děti zřídil vzdělávání a volnočasové aktivity K-klub a také škola v Soudné.

„Aktuálním cílem je vytvořit pro uprchlíky takové podmínky, aby si mohli najít zaměstnání a aby získali vlastní příjem. S tím také souvisí hledání vlastního bydlení. Umisťování dětí do škol je proto důležité, protože uvolňuje matkám a starším sourozencům prostor pro hledání vlastní práce,“ poukázal Jireš. Pomoci má také státní příspěvek na ubytovaného uprchlíka, který může dosáhnout až tří tisíc korun měsíčně. (zan)