V Jičíně hledají způsob, jak zachránit věž kostela
09. 03. 2007 Zprávy « zpět
Jičín - Věž kostela svatého Ignáce, nejstarší církevní stavby v Jičíně, je v havarijním stavu. Římskokatolická farnost spolu s městem a památkáři hledají způsob, jak co nejrychleji a nejefektivněji věkem poznamenanou část objektu zabezpečit.
\"Jde skutečně o vážnou věc a všichni zúčastnění se s tím snaží něco udělat,\" potvrdil Jiří Balský z oddělení památkové péče městského úřadu.
Původně gotický kostel založený ve 14. století je pozoruhodnou ukázkou několika stavebních slohů, v minulosti byl totiž vícekrát přestavěn, konkrétně věž pochází z období baroka. \"Kostel představuje směs více slohů, neboť utrpěl několika požáry. Věž se zřítila, také klenby se musely dělat znovu,\" dodává Balský.
Zub času sice nahlodal i další prvky této architektonické památky, ale žalostný stav je nejvíce patrný právě na její horní části.
\"Ve špatném stavu je celý krov věže a popraskané jsou také klenby v její horní části, to znamená, že i zdivo je porušené. Zásah, který bychom ve spolupráci s městem chtěli udělat, by měl zahrnovat nějaké kompletní řešení,\" říká jáhen jičínské farnosti Zdeněk Pokorný.
Odborníci se podle něj kloní k tomu, že by se sundala vrchní část věže a znovu se vybudoval nový krov. Letos by se měly zpracovat veškeré podklady, vlastní stavební práce by probíhaly pravděpodobně až příští rok.
\"Nyní ve spolupráci s památkáři podnikáme kroky k tomu, abychom vypracovali odborné posudky, aby mohl být proveden konkrétní zásah,\" dodal Pokorný. (jn)