Na pravidelných linkách by cestující měly rozvážet i menší autobusy. S jejich nasazením se počítá za rok
23. 08. 2007 Zprávy « zpět
Hradec Králové - Nejen autobusy, které dnes dopravci běžně používají, ale i menší vozy s kapacitou do čtyřiceti míst by mohly už příští rok na pravidelných linkách křižovat Jičínsko a další oblasti Královéhradeckého kraje. S jejich nasazením se předběžně počítá od září příštího roku. V současnosti si kraj vhodné dopravní prostředky pořídit nemůže, nejsou totiž na trhu.
\"Plánovanými změnami se snažíme reagovat na stávající i nové potřeby obyvatel kraje, a hlavně na skutečnost, že ne všechny autobusové linky jsou dostatečně vytížené. Až na několik výjimek jsou na nich nasazené zatím jen velkokapacitní autobusy, což není vždy vhodné,\" říká Tomáš Jurček ze společnosti Oredo, která organizuje veřejnou dopravu na území kraje. \"Obslužnost je potřeba zachovat, ale efektivněji,\" dodal.
Vozy se sníženou kapacitou by se měly ve větší míře objevit v provozu od 1. září 2008. To je zatím předběžný termín pro spuštění takzvané optimalizace dopravní obslužnosti Královéhradeckého kraje, včetně okresu Jičín.
\"Jedním z bodů optimalizace je právě zavedení malých autobusů. Dopředu jsme si stanovili parametry, jaké by měly splňovat. Ideální by bylo, kdyby jejich kapacita byla uzpůsobena pro čtyřicet osob, z toho dvacet sedících. Dále tam musí být například místo pro kočárek a také nízkopodlažní prostor pro snazší nastupování cestujících,\" vypočítává Jurček, podle kterého ale na trhu takový typ autobusu zatím chybí. Proto se kraj rozhodl výzvou oslovit stávající výrobce.
Nové autobusy najdou uplatnění na mnoha linkách, kde je dlouhodobě nižší frekvence cestujících. Páteřních spojů se případná výměna vozového parku nedotkne.
\"Menší vozy by neměly smysl na vytížených spojích na Jičín, Hořice nebo Lomnici, ale mohly by jezdit třeba v okolí Libáně či Kopidlna, kde by zajišťovaly přepravu cestujících do Bačalek, Zelenecké Lhoty, Budčevse a dalších vesnic. Samozřejmě se mohou vyskytnout problémy v dopravní špičce, kdy je potřeba odvézt více lidí. Počítáme proto s úpravou jízdních řádů tím způsobem, že by se malý autobus v dané obci otočil i dvakrát za sebou,\" naznačil Jurček.
Oredo slibuje, že peníze, které by se při nasazení menších autobusů uspořily, použije k navýšení počtu spojů v daném území.
V rámci optimalizace by mělo dále dojít k zavedení integrovaného tarifu, na jeden jízdní doklad pak bude možné cestovat autobusem i vlakem (jn)