Na památky půjde přes 2,6 milionu korun
09. 05. 2008 Zprávy « zpět
Jičín - Dotaci z programu regenerace městských památkových rezervací a zón v celkové výši 1,45 milionu korun rozdělili na pondělním zasedání jičínští zastupitelé. Státní peníze tak pomůžou zlepšit stav některých nemovitostí v historickém jádru Jičína.
Mezi sedmi vybranými investicemi jsou tři objekty ve vlastnictví města, tři patří soukromým vlastníkům a jeden je církevní. V rámci dotovaných akcí dojde většinou k obnovám fasády, výměně dveří nebo oken, v některých případech také na izolace. Nejvíce peněz poplyne na Valdštejnský zámek, který letos čeká úprava zádveří vchodu městského informačního centra a výměna dveří a výkladních skříní za dobové repliky.
"Navrhnout rozdělení peněz státní podpory bylo úkolem pracovní skupiny pro regeneraci. Ta vybrala sedm akcí, na které rozdělila milion čtyři sta padesát tisíc korun. Potřeba spoluúčasti města na vybraných akcích je milion dvacet sedm tisíc, soukromníci potom doplácejí 181 tisíc," informovala vedoucí městského odboru kultury a cestovního ruchu Marie Faruzelová. Zastupitelé s navrženým rozdělením získaných prostředků souhlasili.
Z programu regenerace se letos podařilo Jičínu získat poměrně vysokou částku. V porovnání s předchozími lety jde o téměř dvojnásobek, a to i přesto, že celostátně zůstal rozdělovaný balík peněz na stejné úrovni. Celková hodnota vybraných investic včetně spoluúčastí vlastníků a města přesáhne 2,6 milionu korun. (zan)
Rozdělení peněz z programu regenerace
akce obnovy (vlastník) st. podpora
Valdštejnský zámek (město) 300 tis.
Čp. 57, Valdštejnovo nám. (město) 125 tis.
Čp. 99, Valdštejnovo nám. (město) 450 tis.
Kostel P. M. de Sale (církev) 425 tis.
Čp. 15, nám. Svobody (soukromý) 50 tis.
Čp. 33, Valdštejnovo nám. (soukromý) 50 tis.
Městské lázně (soukromý)50 tis.
Zdroj: MÚ Jičín